Studium s dítětem

Lis 12, 2014 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Vzdělání je důležité a bez něj člověk nemůže vždy vykonávat takovou práci, jakou by si představoval. Co si ale počít, když zároveň se studiem přijde na svět i první potomek? Lze vůbec skloubit školu a péči o dítě? Jaké možnosti mladým maminkám nabízí naše školství? Na to se vám budu snažit odpovědět.

 

 

Střední škola a mladá maminka

Řada mladých žen zjistí, že jsou těhotné, již na střední škole. Co si v takovém případě počít? Pokud se rozhodnete, že dítě donosíte a založíte rodinu, rozhodně stojí za zvážení školu dokončit. Už proto, že při dnešní nezaměstnanosti s nedokončenou střední školou máte vlastně jen základní vzdělání a jednou se na trhu práce těžko uplatníte. Vše proberte s rodinou, zajistěte si případné hlídání. Důležitý je také rozhovor s pedagogy. Většina škol po domluvě vyjde budoucím maminkám vstříc.

 

Dítě a studium vysoké školy

Pokud dítě teprve plánujete a nemáte dostudovanou vysokou školu, je na místě zvážit odložení těhotenství. Studium během těhotenství nebývá jednoduché. V případě, že zjistíte, že jste těhotná, domluvte se s rodinou, zda v případě potřeby vypomůže. Při pomoci obou rodičů, případně kamarádek a otce dítěte lze i vysoká škola zdárně dokončit. Vždy je potřeba mít ještě jedno možné hlídání v záloze, kdyby domluvený „hlídač“ vynechal.

Pokud plánujete, že se studiu při dítěti budete věnovat ještě před nástupem do školy, navštivte osobně vybranou školu a informujte se, jaké nabízí možnosti studujícím matkám. Každá škola je k maminkám jinak vstřícná. Např. většina soukromých škol, kde musíte sáhnout při studiu hlouběji do kapsy, nedělá problémy a maminkám vychází vstříc. Obecně platí, že např. zdravotnické školy bývají k mladým maminkám loajálnější.

V každém případě zvažte, zda si na studium při dítěti troufnete. Probdělé noci, nedostatek odpočinku a permanentní stres vás asi bude provázet po většinu studia. Pokud si ale vytyčíte dokončení školy jako cíl, věřte, že řada žen před vámi to dokázala. Nic není nemožné.

 

Foto: Freerangestock.com