Co jste nevěděli o zlatu

Lis 28, 2014 | Peníze, Zajímavosti, Životní styl

Nejcennější z drahých kovů fascinuje lidi už celá dlouhá tisíciletí. Vedou se kvůli němu války i spory mezi dobrými přáteli. Jeho kousky se dodnes recyklují a není tak vyloučeno, že máte doma ve šperkovnici kousíček zlata z bohatství indiánských kmenů Aztéků či Mayů. Každý z nás jistě zná nejméně jedno přísloví týkající se právě zlata. Dnes se tento cenný kov těží ve více než 190 zemích světa, tedy prakticky všude a v další padesátce zemí se razí ještě v současnosti zlaté mince. Těžbou zlata se živí na dvacet milionů lidí. A další zajímavosti?

Věděli jste, že spoustu zlata je dodnes pod mořskou hladinou? Během staletí se sice vytěžilo tisíce tun pod zemí, ale pod hladinou moří a oceánů, a to nejen v potopených lodích, je podle odhadů astronomických dvacet tisíc tun zlatého kovu.

Myslíte si, že na olympiádě dostanou nejúspěšnější sportovci stoprocentní zlato? Nikoliv, na krku se jim houpe jen slitina několika kovů, kde zlato je jen v menšině. Důvodem je prostě ekonomická nevýhodnost takového kroku, olympijské hry by se pak prodražily ještě více. Naposledy se opravdu zlaté medaile udělovaly na olympiádě ve Stockholmu v roce 1912. V současnosti mají nejcennější „placky“ v sobě jen asi šest až deset gramů zlata.

Dovolte i pár údajů z hodin fyziky. Teplota varu zlata, pokud je skutečně ryzí, je skoro tři tisíce stupňů Celsia. Zlato nereziví a v podstatě je nezničitelné, rozpustí se jen v roztoku lučavky královské nebo kyanidu draselného, podmínkou je pak ještě přítomnost vzduchu při této chemické reakci. Odolá ale jinak jakékoliv kyselině nebo soli, snad i proto je označováno jako „věčné“. Zlato je také neuvěřitelně kujné, protože jeden centimetr krychlový zlata by se dal roztepat do plechu o ploše osmnácti metrů čtverečních.

Zlato také nemusí být jen žluté, existuje spoustu různých slitin. Tak například takzvané purpurové zlato je slitinou zlata a hliníku, modré zlato je zase kombinací zlata a oceli, naopak červený odstín získává slitina zlata s mědí. Bílé zlato je většinou spojením zlata a niklu nebo palladia, které přírodní zlato intenzivně odbarvují. 

 

Foto: Freerangestock.com