Jak ozdobit vánoční stromek

Pro 21, 2014 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Perníčky, ručně vyráběné dřevěné ozdoby nebo sušené ovoce. Takto vypadaly před několika staletími ozdoby vánočních stromků ve většině domácností. Nic přehnaného, naopak. To, co bylo dostupné a dokázalo do domu vnést alespoň trochu hřejivé atmosféry Vánoc, našlo své místo na vánočním stromečku. Dnes se však zdobení tohoto symbolu Vánoc stalo téměř módou a každý rok se tak objevují nové trendy v barvách, které u nás na Štědrý den potěší nejenom ty nejmenší. Jak to tedy v minulosti vypadalo s barvami na vánočním stromečku a co naopak letí dnes?

Historie barev

Nikdo neví, kdy přesně lidé začali využívat v domácnostech jehličnany jako symbol Vánoc. Nejznámější je příběh Martina Luthera ze 16. století, který byl při večerní procházce natolik okouzlen hvězdy ozářeným stromkem, že ho zkrátka vzal domů pro svoji rodinu a ozdobil svíčkami. Tím byla na světě první barva vánočního stromečku: bílá společně se zelenou. Od té doby byli lidé víc a víc vynalézavější a stromy se tak staly barevnější záležitostí. Sušené ovoce, ručně vyráběné ozdoby a další. Na dlouhou dobu pak zůstaly populární především dnes již klasické barvy: zelená, červená a zlatá. Zelená jako symbol života, červená krve (spojeno se smrtí Krista) a zlatá jako naděje ve věčný život.

Barvy za komunismu

Teprve s příchodem druhé poloviny dvacátého století začali lidé přemýšlet o zdobení a barvách vánočního stromku více do detailu. V Československu však za období socialismu nebylo možné sehnat tak rozmanité výzdoby jako dnes, lidé tak většinou používali například ozdoby z čokolády, jednobarevných baněk, prskavky, slaměné ozdoby či stříbrné řetězy (stříbrná byla jediná dostupná barva). Stromeček tak na Štědrý den zářil opravdu všemi barvami.

Stromky jako móda

Ke konci dvacátého století začalo barevné sladění vánočního stromečku připomínat uměleckou práci. Populární se především v Evropě stalo totiž zahalení tohoto symbolu Vánoc do jedné či dvou barev. Lidé začali barevně také více experimentovat. Kromě klasické zelené, červené a zlaté tak například v roce 2010 letěly i tmavé barvy, které měly navodit tajuplnou atmosféru Vánoc. Rok potom se stromečky v Česku zahalily hlavně do hřejivé fialové. Rok 2012 se nesl ve znamení šedé v kombinaci s temně fialovou. Rok 2013 pak přinesl bílou a barvy v přírodních tónech.

Vánoční stromek roku 2014

Přírodní odstíny budou hitem i letošních Vánoc. Barevně se tak nebudou příliš lišit od minulého roku. Důraz je však tentokrát kladen především na ručně vyráběné ozdoby v pastelových a přírodních barvách, které mají vnést na Štědrý den příjemnou atmosféru plnou rodinné pohody. Červená, zelená a zlatá však budou stále patřit mezi klasické barvy, ke kterým se každoročně vrací spousta českých domácností. Ať už se proto rozhodnete vsadit na letošní trendy nebo na osvědčenou klasiku, vánoční strom bude vždycky takový, jaký si ho sami vytvoříte: tajuplný, jedinečný a plný radosti.

 

Foto: Pixmac.cz