Jak se zbavit molů

Pro 1, 2014 | Bydlení, Zajímavosti

Otevřeli jste spíž, kredenc nebo skříň a vylétl z ní mol? Přestěhovali jste se do bytu, kde jste po týdnu zjistili, že vám na stěnách sedávají moli? Nevíte, jak se jich zbavit? Ale bojíte se, že vám do všeho vlezou, že se dostanou do mouky, ořechů, cukru, atd.? Máte strach, že budete muset všechno vyhodit? Pak nevěšte hlavu, my vám totiž poradíme, jak s nimi zatočit.

Jakmile se vám do bytu dostanou moli, vyvstává na mysl otázka, co všechno budete muset vyhodit. Je jasné, že napadené potraviny nijak „nevyléčíte“, a tak se jich musíte zbavit. Ale potraviny, které nejsou napadené, můžete ochránit. Ptáte se jak? Pak čtěte dál, v našem článku se to dozvíte.

Jak poznat mola

Zdá se vám jasné, že každý mola jednoznačně pozná? Pak se mýlíte. Mola pozná jen ten, kdo se s ním někdy setkal. Jak by ho jiní mohli poznat? A nemyslete si, že s molem se musel každý setkat. Moli totiž nejsou samozřejmostí každého bytu. Na minulém bytě, kde jsem bydlela, jsme je bohužel měli. A víte, kde byli? Nemohla jsem na to přijít. Hledala jsem všude. Ale místo, kde jsem je nakonec našla, by mě ani nenapadlo. Moli byli schovaní v pytlíku ve vysavači. Pak jsem se přestěhovala a v novém bytě jsem mola ještě nepotkala.

Moli jsou nenápadní motýlci se stříbrnými křídly a tmavými skvrnkami. Rozdělujeme na moly šatní a potravinové. Šatní se pouští do oblečení a potravinové larvy do sypkých věcí.

Prevence je základ

Pokud nechcete moly hostit, pak byste měli pravidelně uklízet, větrat a svítit. Neboť moli mají rádi vlhko, špínu a tmavé koutky. Drží se ve vlněných kobercích, na dně zásuvek, ve skříních a ve spížích. Zároveň vám doporučujeme nedělat si zbytečně velké zásoby, které byste dlouho skladovali a mohli by se tak v nich usadit moli. Když už doma sypké potraviny skladujete, pak si na ně raději pořiďte plastové dózy s kvalitním uzávěrem.

Razantní řešení

Když už není zbytí, když už se u vás moli usadí, pak musí nastoupit chemie. V každé drogerii seženete papírové lepící proužky napuštěné feromony, které přitahují hmyz a ten se na ně nachytá. Přerušíte tak reprodukční cyklus. Problém však je, že se zbavíte jen viditelného problému, tedy dospělých molů, ale někde je ještě jejich „hnízdečko“ s larvami.

Použít můžete také sprej, insekticidní odpařovací proužky či gely.

Babské rady

Naše babičky říkávaly, že na moly zabírá čpavek, jablečný ocet, tymián, mateřídouška a další suroviny s intenzivní vůní. Stačí si ušít pytlíček či polštářek, a ten pak naplnit vonnými bylinkami či tabákem, a umístit do skříně či spíže.

Jablečný ocet pak aplikujeme v miskách, do kterých jej nalijeme, a ve kterých se pak moli utopí. Pokud nevíte, zda-li je vaše mouka napadená, pak ji prosijte, dejte na pár minut do vyhřáté trouby nebo do mrazáku. Horko i mráz zničí veškeré zárodky.

 

Foto: Pixmac