Nemáte náhodou nedostatek vitamínu D?

Pro 16, 2014 | Krása, Zajímavosti

Dnes každé malé dítě ví, že vitamíny jsou pro naše zdraví nezbytně nutné. Třebaže tato chemická látka byla objevena teprve na počátku dvacátého století, fakt, že v určitých potravinách se patrně musejí nacházet některé životně důležité složky, které pomáhají udržovat organismus v dobré kondici, si lidé uvědomovali již před staletími. Dnes víme, že existuje celkem 13 základních vitamínů. My se dnes podíváme na jeden z těch nejdůležitějších, vitamín D.

Zdravé kosti a lepší imunita

Nazývá se též kalciferol a to proto, že významně ovlivňuje metabolismus vápníku (kalcia). Vitamín D je zcela správně spojován se zdravými kosti a opalováním. Kde se tato zdánlivě nesourodá kombinace vzala? Je to jednoduché – pobyt na přímém slunečním záření totiž vstřebávání vitamínu D významně napomáhá. Podívejme se tedy nejprve na to, k čemu všemu je tento vitamín dobrý.

Na první místo je nutné zařadit zmiňované kosti, které, jak známo, profitují právě z množství vápníku. Čím více vápníku, tím pevnější kosti méně náchylné k lámání. Dále je zde nezanedbatelný vliv vitamínu D na imunitní systém – dlouhodobý nedostatek „déčka“ totiž způsobuje vyšší náchylnost k onemocněním jako chřipka či nachlazení. Vitamin D rovněž účinně bojuje s autoimunitními onemocněními, například Crohnovou chorobou.

A kde takový zázrak, důležitý zrovna v tomto sychravém podzimním počasí, můžeme získat? Dobrá zpráva zní, že si ho organismus dokáže vyrobit sám. Potřebuje k tomu právě to sluneční záření, o kterém již byla řeč – potom se sám syntetizuje v kůži a takto vzniklé množství pokryje až osmdesát procent denní potřeby.

Není-li zdroj slunečního světla právě k dispozici, pak se nezapomeňte krmit rybím tukem, játry, žloutky a mlékem. Ideální jsou samozřejmě přírodní zdroje. Čerstvé a zdravé potraviny byste měli rozhodně upřednostnit před doplňky stravy, ovšem pokud není zbytí, pak je lepší sáhnout po nich než se potýkat s nepříjemnými příznaky jeho nedostatku, například řídnutím kostí.

 

Foto: Pixmac.cz