Příchod Mikuláše, čerta a anděla, mnoho radosti, ale i slziček nadělá…

Pro 4, 2014 | Rodina

Už zítra vyrazí do ulic a domácností známá trojice Mikuláš, čert a andílek. Mnohé děti se těší na sladké odměny, které jim Mikuláš přinese za celoroční vzorné chování, jiné naopak propadají panice. Bojí se čerta. Zlobily, jsou si toho vědomy, a rodiče jim slibují „odměnu“ v podobě zlého čerta s obrovským pytlem. Máme děti strašit, motivovat, nebo Mikuláše úplně vynechat?

Děti se zpravidla dělí na dvě skupiny. Jedny se Mikuláše a jeho doprovodu bojí, ta druhá se ho naopak nemůže dočkat.

Děti, které mají z Mikuláše strach

Mnohé děti podléhají bázni a s blížícím se Mikulášem mají např. i problémy se soustředěním. Zvláště malé děti mohou být plačtivé a mohou se i počurávat. Pokud máte doma dítě, které je bázlivější a špatně vnímá návštěvu Mikuláše a čerta, nestrašte ho. Motivujte dítě k slušnému chování tím, že bude Mikulášem odměněno. Pokud je dítě až hysterické při zmínce o čertovi, zvažte, zda návštěvu nevypustit. Můžete se k ní vrátit, až bude dítě starší. Nebo si zamluvte jen Mikuláše bez čerta.

U starších dětí jsou návštěvy Mikuláše a čerta obvyklé i ve školkách a školách. Buďte bázlivému dítěti nablízku a nestrašte ho čertem. Pokud by dítě reagovalo příliš negativně, neváhejte a dítě pro tento den omluvte také ze školky nebo školy. Malá bázeň, která dítě příliš nestresuje, je ale motivující a dítěti neublíží.

Děti, které se čerta nebojí

Jsou jimi zejména děti – extroverti. Rodičům zlobivých dětí nezbývá, než popřát, aby našli jinou motivaci, jak dítě směřovat k lepšímu chování. Třeba dárky, které mu Mikuláš přinese. Čím hodnější dítě, tím větší odměna. V žádném případě by ale neměly být dárky od Mikuláše přemrštěné. Stačí drobnosti, nemělo by chybět ovoce.

Příchod Mikuláše má být krásným romantickým zvykem, kdy si uvědomujeme, že Vánoce nejsou tak daleko. Je to atrakce pro celou rodinu, kdy strávíme pár pěkných chvilek se svými potomky.