Zajímavosti o Praze

Led 16, 2015 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Stověžatá Praha, zvaná též Matka měst, ukrývá velkou řadu zajímavých míst. K některým se váže starobylá pověst, jiné působí až magickým dojmem snad na všechny návštěvníky. Kam se v našem hlavním městě vydat, aby to stálo opravdu za to? Pojďme se nejprve podívat na pár zajímavých rekordů a poté si dejme k dobru několik tipů, kam vyrazit během líného nedělního odpoledne.

Nejvyšší stavba má přes 200 metrů

Vůbec nejvyšší pražskou stavbou je televizní věž Žižkov, která měří úctyhodných 216 metrů. O takřka čtyřicet metrů níže je vrchol komína Malešické spalovny. Nejdelší most je na Praze 8, je jím takzvaný Negrelliho viadukt – měří úctyhodných 1,25 kilometru. Naopak nejstarším mostem je samozřejmě ten Karlův, stavět se začal v polovině čtrnáctého století. Celkově v Praze najdete třicet mostů (ale pro některé z nich je tohle označení až moc silné, zasloužily by si spíše označení lávka), které spojují oba břehy Vltavy.

Kde najdete nejlepší pivo? Samozřejmě, i to je důležité pro většinu nejen zahraničních turistů. Nezávislá hodnocení se shodují, že opravdu prvotřídní zlatavý mok mají v nuselské pivnici Zlý časy. Podobně dobrou vizitku má třeba i pivnice Lokál nebo restaurace U Jelínků, zapomenout nelze ani na proslulý podnik U Pinkasů.

Kam si udělat výlet?

Rodiny s malými dětmi bude určitě bavit Muzeum hraček, které se nachází v areálu Pražského hradu – a je nejen veselým, ale i historickým zážitkem. Zajímavá bude jistě i vyhlídka ze Žižkovského vysílače či jízda historickou tramvají. Vynikající výhled budete mít i z vrchu na Vítkově nebo z Petřínské rozhledny.

Turisty poutá Staroměstská radnice, kde je hlavní atrakci samozřejmě místní orloj. Ten přináší každou celou hodinu (mezi devátou hodinou ranní a jedenáctou večerní) zajímavou podívanou, která má obdoby jen málokde na světě. Za návštěvu stojí i Pražský hrad. Na ten si můžete s klidem vyhradit celý den. Když ho budete chtít vidět celý, našlapete hodně kilometrů. I se zahradami se rozkládá na úctyhodné ploše 45 hektarů.

 

Foto: Pražský hrad