1 lék na všechny neduhy – med

Úno 13, 2015 | Jídlo, Krása, Zajímavosti

Kdo by nemiloval med. Voňavá jantarově jiskřivá hmota plná zdraví. Člověk by se kvůli slaďoučkému bylinkovému čaji s medem na tu chřipku snad i těšil. Ale med je úžasný pro naše zdraví i krásu i mnoha dalšími způsoby, ne jen v čaji. Dalo by se o tom psát hodiny a roky a stejně by asi člověk nevypsal všechny úžasné medové účinky. V tomto článku vám proto přinášíme ty nejzajímavější.

Často slýcháme, že med je zdravý proto, že obsahuje hodně vitamínů. Ona to ale není zas až taková pravda. Vitamínů med mnoho neobsahuje, ale za to obsahuje minerální látky v takovém množství, že při pravidelné konzumaci medu pokryjí značnou část potřebné denní dávky. V medu je také několik desítek druhů antioxidantů, což jsou látky, které pomáhají chránit organismus před nepříznivými vlivy prostředí a působí proti vzniku rakoviny.

Pravidelná konzumace medu může pomoci při celé řadě nemocí – chronické únavě, alergiích, kožních problémech… Jako preventivní dávka se doporučuje jedna polévková lžíce medu denně.

Med jako snadno dostupný lék

Má-li však být med lékem, musíme především zachovat několik jednoduchých pravidel. Med bychom měli kupovat od včelařů v blízkosti místa našeho bydliště. Je prostě dobré mít toho “svého včelaře”, protože pak si můžeme být jistí, že za své peníze dostáváme med té nevyšší kvality. Řada léčivých látek v medu se ničí vysokou teplotou. Pamatujte na to a med zbytečně neohřívejte, i ten starý dobrý čaj nechte před vmícháním lžičky medu trochu vychladnout.

Nejčastěji se u nás med jako lék využívá při nachlazení, kašli, chřipkách a jiných virózách. Při těchto onemocněních dodává tělu okamžitou energii z jednoduchých cukrů a kromě toho obsahuje spoustu dalších cenných výše zmíněných látek. Ale co dál? Inu, je toho opravdu dost.

Med upravuje střevní peristaltiku. Jako jemný a přirozený prostředek ho oceníte zvláště v případech zácpy nebo nechutenství u malých dětí.

Přírodní antibiotikum a antidepresivum

Med působí na unavený a oslabený organismus antibioticky a zároveň zklidňuje a konejší. Posiluje nervy a působí jako mírné antidepresivum. Nemusíme jej ale pít pouze v čaji – vyzkoušejte tento zvláštní, ale vynikající recept na nervový elixír: ve vodní lázni ohřejeme 200 ml černého piva vmícháme do něj 1 žloutek a 1 lžíci medu. Pomalu upíjíme s nohama nahoře v klidné teplé místnosti a relaxujeme.

Jako “elixír učitelů” je známý tento přípravek: Po dobu pět minut povaříme jednu vrchovatou lžíci nati řepíku a rudých květů růže v 375 ml vody a následně necháme patnáct minut vyluhovat. Vychladlé na teplotu příjemnou k popíjení osladíme medem, nalijeme do termosky a v průběhu dne upíjíme a kloktáme.

Péče o pleť a vlasy

Med má přírodní antibakteriální účinky, čistí póry do hloubky, detoxikuje a zjemňuje pleť. Má velmi výrazné hydratační účinky, dokáže dodat vlhkost i velmi suché pleti. Je nepřekonatelným šampionem v šíři svého využití, protože jeho přírodní antioxidanty dokáží chránit pleť před účinky volných radikálů, které se podílejí na stárnutí pleti a zároveň jeho čisticí a dezinfekční účinky výborným způsobem potlačují tvorbu akné. Podle typu a potřeb vaší pleti zkuste některý z následujících receptů:

Medové tonikum

1 čajovou lžičku medu smícháme s 1 čajovou lžičkou pomerančové šťávy a malé množství této směsi naneseme na navlhčený vatový tampon. Tímto si po dobu 3–4 minut masírujte pokožku obličeje a poté ji opláchneme vlažnou vodou.

Medová maska na suchou pokožku

Smíchejte dohromady jednu lžíci medu, jeden žloutek, jednu lžíci olivového oleje a jednu lžíci bílého jogurtu. Naneste na obličej a nechte působit 15 minut.

Regenerační vlasová maska s medem

Smícháme stejné díly medu a olivového a jeden vaječný žloutek. Naneseme na vlhké vlasy, přikryjeme igelitem a starým ručníkem a necháme působit alespoň 2 hodiny, klidně ale i přes noc. Pak umyjeme šamponem a ošetříme kondicionérem nebo nálevem z jablečného octa.

Vyléčí i řezné rány

Dnes neprávem pozapomenuté je použití medu při hojení nejrůznějších poranění a boláků. Med v ráně působí mnohostranně – zmírňuje otok, z rány odnímá odumřelé buňky a bakterie a tím ji čistí, stimuluje tvorbu nové tkáně.

Před aplikací léčby je dobré otestovat možnou alergickou reakci nanesením medu na citlivou pokožku na vnitřní straně předloktí a ponecháním přes noc. Dojde-li k zarudnutí kůže a svědění, jedná se bohužel o alergickou reakci a léčení ran medem rozhodně nepodstupujte. Pokud je vše v pořádnu, můžeme se pustit do procedury. Ránu není nutné napřed dezinfikovat, naopak, med sám o sobě má výborné dezinfekční účinky. Na gázu nebo bavlněný šátek se naneseme tolik medu, aby rána byla po přiložení úplně pokrytá medem.Tento medový zábal se mění jednou denně a při převazu se med z rány nijak neodstraňuje, část se ho v ráně rozpustí a zbytek zůstane na gáze. Při každém převazu je dobré odstranit z okrajů rány zrohovatělé kousky odumřelé kůže, protože ponechání odumřelé kůže se hojení zpomaluje. Po očištění se rána opět zakryje novým medovým obvazem.

Tímto způsobem se doporučuje léčit řezné rány, špatně se hojící a zanícené rány a také popáleniny menšího rozsahu, které nevyžadují lékařské ošetření.

Med a léčba alergie

V medu je v poměrně hojném množství obsažený i pyl. Zkuste proto pravidelně konzumovat med včel, který pochází ze stromů, na které jste alergičtí (každý včelař vám s výběrem vhodného medu rád poradí). V tomto medu je totiž přítomný alergen a malými dávkami medu s alergenem si tělo postupně zvyká na škodlivou látku, imunitní systém se aktivuje a jeho reakce v sezoně už následně není tak prudká. Odborníci zkoumající účinky medu doporučují, aby alergici brali pravidelně jednu lžíci medu denně po několik měsíců před začátkem pylové sezony.

Pozor na původ

Konzumovaný med by měl pocházet z vašeho nejbližšího okolí. V České republice se vyskytují stejné stromy a květiny, takže většina medu obsahuje pyl, který se vyskytuje ve vašem okolí a způsobuje vám obtíže. Naopak není vhodný med dovážený ze zahraničí a med ze supermarketů, jehož kvalita bývá obecně velmi nízká.