3 zdravé svačiny do školy

Úno 11, 2015 | Jídlo, Rodina

Snídaně je základ celého dne, o tom není pochyb. Neméně důležité jsou ale i svačiny. Obě dohromady tvoří zhruba 25 % denního příjmu energie, přičemž tou energetičtější je dopolední svačina. Co připravit dětem školou povinným, aby je jídlo bavilo a neskončilo v koši? Jestli taky nechcete, aby vaše dítě házelo desetikoruny do školního automatu a svačilo slané chipsy a energy drinky, čtěte dál. 

Základem školní svačiny by mělo být kvalitní pečivo doplněné zeleninou nebo ovocem. Nezapomínejte na kvalitní nápoj, ideálně neslazenou vodu a rázně zakažte pití energetických drinků, které jsou nejen pro děti škodlivé!

Pečivo máme, jenže co do něj? Tady je pár tipů:

Tvarohová pomazánka

Rozetřete měkký tvaroh s nadrobno nakrájenými bylinkami. Velkou motivací pro děti je, když si mohou bylinky samy vypěstovat. Kupte např. semínka řeřichy. Její pěstování je snadné a děti baví. Můžete s dítětem také nechat rašit cibuli v kelímku s vodou. Čerstvé výhonky jsou zdravé a plné vitamínů. Pomazánku doplňte celozrnným pečivem, jablkem, paprikou, nebo pomerančem.

Sýrová pomazánka

Obdobně můžete míchat bylinky, nakrájené ředkvičky atd. také se sýry. Ty tavené nejsou tak vhodné, protože obsahují velké množství tavicích solí. Vybírejte čerstvé tvarohové sýry, jako je Lučina, nebo např. cottage sýr. Do pomazánky můžete přidat třeba slunečnicová semínka.

Svačinka pro mlsné jazýčky

Pro děti, které dávají přednost sladkým jídlům, připravte ovocný salát. Ten doplňte např. bílým jogurtem. Smíchejte oblíbené druhy nadrobno nakrájeného ovoce, které můžete doplnit oříšky či medem. Salát dejte do plastové, dobře uzavíratelné krabičky.

Nápoje

Svému školákovi dávejte do školy lahev o objemu 500 ml a více. Sami nejlépe víte, kolik toho váš potomek vypije. Pestrá plastová lahev dokáže své a dítě se jí bude rádo chlubit. K pití je nejvhodnější čistá pramenitá voda doplněná pro chuť kapkou citronové nebo pomerančové šťávy. Můžete ředit také 100% ovocné či zeleninové džusy v poměru minimálně 1:1.