5 rad, aby vám bylo doma dobře

Úno 19, 2015 | Bydlení, Rodina, Zajímavosti

Člověk má někdy dojem, že doma moc času netráví, že je pořád v práci, na návštěvách nebo někde něco vyřizuje. Já to mám naopak, pracuji z domu, a tak trávím doma 24 hodin denně. Ale i vy si musíte uvědomit, že doma nějakou tu hodinu strávíte, většinou se to pohybuje kolem 10 až 12 hodin každý den. To není málo, že? Proto je důležité zařídit si váš osobní prostor zdravě a zajistit si tak vlastní zdraví. Víte, jak toho docílit?

Vnitřní prostředí vašeho domova ovlivňuje mnoho faktorů, mezi které patří hlavně použité stavební materiály, vybavení bytu, údržba bytu, váš životní styl (kouření), venkovní ovzduší a mikroklimatické faktory, jako jsou teplota, vlhkost a výměna vzduchu.

Pozor na nové věci

Na zdravé prostředí byste měli dbát hlavně pokud se nastěhujete do novostavby, rekonstruujete, či jste si pořídili nový nábytek. Veškeré nové materiály totiž mohou uvolňovat chemické látky jako jsou rozpouštědla, čpavek, monomery, stabilizátory, apod. Při rekonstrukci tedy vyžadujte vhodné technické postupy a při koupi nábytku dejte na atestovaného výrobce. Hlavně byste neměli zapomínat uvolněné látky pravidelně odvětrávat.

Pozor na bytovou chemii

Dále byste si měli dát pozor na úklidové a čisticí prostředky, které doma používáte a které se příznačně označují jako bytová chemie. Platí to však i pro prostředky osobní hygieny, kosmetiku a repelenty. Všechny tyto prostředky mohou zatěžovat vnitřní prostředí bytu. Sledujte obsah těchto přípravků a omezte jejich používání. Hlavně těch, které obsahují chlor, čpavek či různé vonné složky.

Pár dobrých rad

  • Při utírání prachu používejte vlhký hadr
  • Při luxování používejte kvalitní filtry a po luxování vyvětrejte
  • Omezte používání čisticích prostředků na potřebnou míru.

Jak větrat?

Den bychom měli začínat ranním větráním. Po noci větráme všechny místnosti prostřednictvím dokořán otevřených oken, a to po dobu 5 minut. V průběhu dne větráme v závislosti na vlhkost v místnosti. Pokud však trávíme doma většinu času, měli bychom větrat krátce každé dvě hodiny. V místnostech, kde se zdržujeme méně (obývací pokoj, chodba či pracovna), můžeme větrat méně. Ideálně bychom měli větrat křížem (protilehlá okna a dveře) a po dobu 4 až 6 minut v zimě, 10 až 20 minut na jaře a na podzim, v létě pak aspoň půl hodiny.

Pozor byste si měli dát na klimatizaci, neboť ta odvětrávání a výměnu vzduchu zajištěnou větráním nenahradí.

Ideální vlhkost a teplota

Ideální vlhkost v místnosti se pohybuje okolo 35 až 50 %. Ideální teplota pak představuje rozmezí 20 až 22 stupňů Celsia.