7 tipů, jak zkrotit domácí rozpočet

Úno 18, 2015 | Peníze, Rodina

Každý, kdo se stará o vlastní domácnost, musí potvrdit, že to není zrovna levná záležitost. Platy nám bohužel nerostou, a přesto se věci zdražují. Někdy je tedy potřeba přemýšlet nad tím, co nás stojí hodně, co potřebujeme a co naopak nepotřebujeme. Víte, kde a na čem můžete ušetřit?

Aby člověk ušetřil, musí se naučit dodržovat aspoň pár základních pravidel, s kterými si osvojí vhodné návyky a ušetří. Už jste ohledně toho určitě slyšeli hodně rad a tipů. Možná vám říkali, abyste nakupovali potraviny v akci, nekupovali je tak kvalitní anebo abyste omezili množství kupovaného zboží. Ale otázkou však je, která z těchto rad skutečně funguje.

Čemu bychom se měli vyhnout?

V první řadě se vyhněte omezování množství jídla. Pokud zrovna nechcete držet dietu, nenakoupené jídlo vám bude chybět. Stejně tak byste neměli nakupovat levnější zboží, protože lacinější zboží je samozřejmě většinou méně kvalitní, a vy potřebujete vyváženou stravu plnou vitamínů a živin.

Dá se ušetřit na jídle?

Na jídle samozřejmě ušetřit můžete. V první řadě můžete nakupovat potraviny v akci. Dejte si však pozor, abyste v honbě za akcemi neutratili více na benzínu.

Určitě můžete ušetřit na stravování. Začněte si vařit doma. Přestaňte se stravovat v restauracích a přestaňte jíst meníčka a rychlovky. Za prvé se to projeví na vaší peněžence, neboť doma uvařené jídlo vychází v přepočtu na porci na 20 Kč. Za druhé prospějete i svému zdraví, neboť doma vaříte jen z vámi vybraných surovin.

Sprchujte se

Hodně se dá samozřejmě ušetřit i na vodě, tak například si tak často nenapouštějte vanu, ale raději se sprchujte. Nenechávejte po celou dobu čištění zubů puštěný kohoutek, raději si vodu napouštějte do skleničky.

Myjte v myčce

Pokud jste ještě nepřišli na kloub myčce, pak vězte, že je načase, protože díky ní ušetříte. Možná se vám zdá, že myčka vám ušetří jen práci, ale naopak plýtvá hodně vody i energie. Opak je však pravdou. V dnešní době si navíc stačí pořídit úspornou A+++ myčku a jste za vodou.

Áčkové spotřebiče

Snad už se ani nevyrábějí a neprodávají jiné spotřebiče než ty, které jsou označené písmenem A. A ani to nám dnes nestačí, protože k písmenu A přidáváme i plusy. Proč se vůbec takové spotřebiče vyrábějí? Právě proto, abychom s nimi ušetřili a abychom šetřili životní prostředí.

Úsporné žárovky

Zde platí to stejné, co jsme napsali u spotřebičů, v podstatě se již jiné žárovky než úsporné ani nevyrábí a neprodávají. Hurá!

Tlakový hrnec

Také se vám vyplatí pořídit si tlakový hrnec, se kterým ušetříte dost plynu či elektřiny. A navíc díky němu jídlo uvaříte rychleji.

Šetřit můžete na nejrůznějších drobnostech. Třeba nemusíte mít puštěnou televizi jako kulisu či nechávat zapnutý počítač jen proto, že vás nebaví čekat, když se zapíná. Potraviny nemusíte rozmrazovat v mikrovlnce, ale můžete si je nechat rozmrazit přes noc. Všechno jsou to maličkosti, ale když je sečtete za rok, budete překvapeni, o kolik plnější bude vaše prasátko.