Jak naučit dítě smrkat

Úno 23, 2015 | Rodina

Smrkání je zdánlivě jednoduchá činnost, kterou přece umíme každý. No jasně, jenže naučit se této jednoduché dovednosti, není tak úplně jednoduché a vyžaduje to trošku tréninku. Ideálně od malička. Už i děti od zhruba jednoho roku jsou schopné foukat do kapesníku, a tak není důvod, proč si trošku neulehčit práci, že maminky? Nebo snad vás boj s odsávačkou baví?

Obvykle se děti jsou schopné naučit smrkat zhruba kolem roku. Ale není od věci začít s tréninkem o něco dřív. Když na to půjdete šikovně, děti ani nepocítí, že je právě teď vzděláváte.

Jak postupovat?

Děti mají od malička tendence vyfukovat ústy, takže naučit se smrkat je pro ně někdy téměř nadlidský úkol. Když mu trošku pomůžete, půjde to snadněji. Ukažte prckovi, že vyfukovat nosem může být docela legrace. Třeba foukat do kuliček nebo peříček na stole. Až když dokáže samo odfouknout lehké předměty, zkuste použít kapesník. Nezakrývejte děcku oči a učte ho používat při smrkání obě ruce. Smrkat jen jednou nosní dírkou je pro děti zpočátku opravdu složité, v tom byste mu měli ještě pár měsíců pomáhat, ale trvejte na tom, aby se co nejdříve učilo smrkat samo.

I smrkání může být zábavné

S dítětem si můžete hrát např. na ježka nebo králíka, který funí nosem. To děti baví. Zrovna tak může být slon, který vyfukuje vzduch svým chobotem.