Každý z nás chce být 8 hodin týdně o samotě

Úno 4, 2015 | Životní styl

Čas o samotě potřebuje každý z nás. Psychologové ho dokonce považují za nezbytnost, bez které není možné zachovat si zdravý rozum. A že je to nutnost, dokazuje i zajímavý průzkum, který provedl jeden výrobce dveří.

Každý třetí Čech (36 %) si přeje být minimálně 8 hodin týdně o samotě za zavřenými dveřmi, a to jak v případě žen (35 %), tak i mužů (38 %). „Odstřihnout se od okolního světa a zajistit si chvilku jen pro sebe, je pro Evropany čím dál tím těžší. Zavřít za sebou dveře je pro dnešního člověka stejně vzácné, jako vypnout mobilní telefon. Paradoxem však zůstává, že ve skutečnosti je oboje velice snadné,“ říká renomovaná psycholožka Marta Boučková, která se specializuje se na sociální psychologii a oblast mezilidských vztahů.

Dopřávejte si duševní hygienu

Kontrolovaná samota je podle psychologů zdraví prospěšná a nutná k duševní hygieně každého jedince. Její nedostatek pociťuje i více než polovina Čechů (52,4 %), a proto si přeje mít v domácnosti místnost, kde za sebou může zavřít dveře. „Jedná se o jednu z nejúčinnějších zbraní proti tolik zákeřnému stresu pramenícího z našeho každodenního života,“ dodává Boučková. Podle průzkumu má svou „trucovnu“ pouze třetina Čechů, a to je podle psycholožky rozhodně málo.

Dveře v hlavní roli

Dveře tak v našich domácnostech hrají roli zejména v typicky klidových místnostech. Vůbec nejčastěji se zavíráme v obývacím pokoji (39,2 %), ložnici (20,5 %) a pracovně (18%). Ačkoli právě v pracovně se mnohem častěji zavírají muži než ženy (25,9 % oproti 9,9 %). „Již více jak dvacet let se zabýváme dveřmi hlavně z jejich funkčního a estetického hlediska. Psychologické pochopení dveří nám však poskytuje dát dveřím něco navíc, co si zákazník v běžném životě ani nevšimne,“ vysvětluje spolupráci s psychology Dušan Vrtal, zástupce společnosti Sapeli.

Dveře v životě člověka hrají velkou roli, ovšem málokdo se nad tím běžně pozastaví. Přitom se s nimi setkáváme již od raného dětství. Větu „zavírej za sebou dveře“ rodiče vštěpují dětem od malička. A tato zdánlivě triviální poučka má podle psycholožky Marty Boučkové v našich životech mnohem větší význam, než jim sami přikládáme: „Pokud děti vyrůstají v rodinách, kde se dveře běžně otvírají i zavírají, naučí se je postupně také využívat ve svůj prospěch. Když se dítě naučí být nějaký čas samo,je schopné využít svou fantazii a zároveň rozvíjet kreativitu.“

Jasný signál pro okolí

Dveře obrazně slouží také k vymezení určitých hranic lidského života, k jakémusi vytyčení veřejného a soukromého prostoru. „Ložnice představuje místo, které nabízí možnost klidného spánku i ty nejintimnější prožitky. Zavření dveří tak není pouze praktickou záležitostí, ale obrazným oddělením toho, co je veřejný a co už velmi osobní prostor,“ poukazuje Marta Boučková.

 

Foto: Sapeli