Nepropásněte MDŽ

Úno 27, 2015 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Březen již je skoro za dveřmi a s ním přichází nejen jaro, ale také jeden významný den. A tím dnem je samozřejmě datum 8. 3. a Mezinárodní den žen, který se u nás opět slaví. Často je tento svátek označován jako jediná krásná věc, která u nás byla zavedena bývalým režimem. Jaká je vůbec historie dne, kdy projevujeme svoji úctu ženám, a jak se tento svátek vůbec slaví?

Mezinárodní den žen je skutečně výtvorem bývalého režimu. A mnozí se k němu kvůli jeho původu také tak skepticky a odmítavě staví. Jiní jej označují za jedinou dobrou věc, kterou zde komunisté zavedli. Podle nás je to krásný zvyk, protože ženy si obdiv a úctu zaslouží.

Muži by neměli klesat na mysli, protože my jako ženy i naše společné děti vás obdivují dennodenně. Mužské výmluvy, že ženě mohou projevit úctu a dát jí květinu kdykoli, a tak k tomu nepotřebují záminku, jsou sice krásné, na druhou stranu by se žena jinak květiny málokdy dočkala. Nebo je tomu jinak? Co si o tom vlastně myslíte vy?

MDŽ a jeho historie

Když se nad tím zamyslíte a přečtete si tento odstaveček, tak zjistíte, že MDŽ vůbec není takovým výmyslem minulého režimu, jak jste si mysleli. MDŽ každoročně připadá na osmého března. Tento den byl pevně stanoven po 1. světové válce Organizací pojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908 a poprvé byl slavený 28. února 1909. Je sice pravda, že jej vyhlásila Americká socialistická strana, ale ta měla s moskevským režimem málo společného a navíc to bylo ještě v dávné době před první světovou válkou a vůbec před rozkvětem komunismu.

Prvotní myšlenkou bylo získání volebního práva žen a od roku 1975 je svátek spojený s rovnoprávností žen. Sice tento fakt bereme dnes jako samozřejmost, my si však myslíme, že je důležité si to stále připomínat.

Vzpomínka na červený karafiát

Minulý režim uškodil tomuto svátku nejvíce, stejně jako červenému karafiátu s asparágusem. Mnohé ženy se dnes děsí, aby tuto retro socialistickou květinu nedostaly. Jenže on význam karafiátu v květomluvě je naprosto  pozitivní. Bílý karafiát totiž říká, že toužíte po lásce obdarovaného. Červený karafiát představuje obdiv, a to se k MDŽ právě dokonale hodí. Navíc vonící karafiát značí čisté přátelství.

Slavíte MDŽ?

A co vy? Slavíte Mezinárodní den žen, nebo jej opomíjíte? Neslavíte jej z přesvědčení, že jde o hloupý komunistický svátek, nebo si myslíte, že pro vyjádření úcty k ženě nepotřebujete žádný zprostředkovaný svátek?

Je pro vás Mezinárodní den žen kýčem, nebo si myslíte, že je krásné oslavovat ženu, její ženskost a kouzlo dávání života?