Tatínkové na rodičovské: když se z mami stane tati

Úno 25, 2015 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Rodičovská dovolená jako každá jiná. Jen s tím rozdílem, že maminku si tentokrát zahraje tatínek. Proč je tento model v České republice stále neobvyklý a čeho se tatínkové bojí?

V Česku rarita, na Severu klasika

Zatímco v České republice jsou tatínkové na rodičovské dovolené stále spíše vzácností, Skandinávci se mohou chlubit opakem. Otcové tam často pečují o své děti, zatímco maminky chodí do práce a živí rodinu. Proč to tedy nefunguje i u nás? Důvodů může být několik. Například samotná historie rodičovské dovolené u otců sahá obecně na severu Evropy do 90. let, zatímco v České republice se opravdová snaha o rozvoj tohoto trendu dá spočítat na prstech jedné ruky (ačkoli možnost tuto dovolenou čerpat mají čeští muži již od roku 2001). Zatímco Skandinávci si tak mohli již na toto i pro ně zpočátku netradiční řešení zvyknout, u nás je rodičovská dovolená u mužů stále v plenkách. Vina se dá hledat i v nedostatečné motivaci ze strany státu. Zatímco ve Skandinávii jsou muži opravdu nuceni na dovolenou odejít, pokud nechtějí přijít o státní příspěvky, v České republice takto radikální krok zatím nenastal.

Proč do toho (ne)jít?

V čem je tedy otcovská dovolená přínosem a kdy je naopak rozumnější zachovat tradiční rodinný model, kdy o dítě pečuje především matka? Mezi jasné výhody patří upevnění vztahu dítěte a otce. Tatínkové si tak mohou vyzkoušet, co všechno péče o dítě obnáší. Jednou z hlavních motivací v České republice je však snaha o snížení rozdílu v platu mezi muži a ženami. Ženy totiž stále v porovnání se svými protějšky mají o poznání menší peníze za stejnou práci. Důvodem může být například obava ze strany zaměstnavatele, že žena odejde brzy na mateřskou dovolenou a on tak ztratí pracovní sílu. Podle serveru Equalpayday.cz si české ženy v průměru stále vydělávají o 22% méně než muži, což je o 6% větší rozdíl než v porovnání s ostatními státy EU. I z tohoto důvodu tak pro většinu párů zůstává nejvýhodnější, když na rodičovskou dovolenou nastoupí muž. Tedy proto, že vydělává víc, než jeho partnerka.

Rodičovská dovolená u otců ovšem vyvolává i některá negativní rizika. Především pak předsudky ostatních lidí ve společnosti. Tatínkové, kteří se tak rozhodnou nastoupit na rodičovskou, by se měli připravit na často nechápavé pohledy ostatních mužů, které mohou vést až k posměškům. Právě předsudky okolí a strach z nepochopení mohou otce odrazovat od péče o své dítě nejvíce. Pokud tedy víte, že váš partner by odsuzující a často i výsměšné pohledy neustál, je dobré rozhodnutí o nástupu otce na rodičovskou dovolenou důkladně zvážit. I když je zapotřebí začít proti předsudkům ostatních bojovat, v prvé řádě to bude vždycky dítě, které by mohlo odnést dopady negativní nálady svého rodiče.