Ideální způsob cestování

Bře 2, 2015 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Bolavé nohy, zkroucená záda a touha se rozběhnout nebo pořádně natáhnout. Snad každý z nás tento pocit již zažil – několikahodinové cestování na dovolenou či jinam do zahraničí dá člověku pořádně zabrat. Možná se i vy právě někam chystáte a zvažujete, jestli vsadit na pohodlí v letadle nebo raději ušetřit nějakou tu korunu a cestovat například autobusem. Ovšem ne vždy jsou třeba právě letadla tím nejpohodlnějším řešením. Kdy a na jaký dopravní prostředek tedy vsadit, abyste cestu neprotrpěli? To vám poradíme v následujících řádcích.

Auto

Na cestování autem nedá většina českých dovolenkářů dopustit. Jste pánem svého času, můžete si zastavit, kde se vám zlíbí a auto pak využijete určitě i v cílové destinaci. Navíc cenově vychází rozhodně líp než například vlak nebo letadlo. Největší nevýhodou je však to, že řidič si zkrátka neodpočine. Ovšem pro cestování s malými dětmi je auto nejspíš nejlepším řešením – nemusíte se ohlížet na ostatní a brečící chvilky tak budou nepříjemné maximálně pro vás, ne pro další desítky lidí v přeplněném autobuse, vlaku či letadle.

Autobus

V očích většiny lidí možná nejmíň preferovaná varianta. Mačkáte se na dvojsedadle často i s někým úplně cizím a o tom, že si natáhnete nohy, si můžete nechat jenom zdát. Nicméně ne vždy musí být cesta autobusem nutné zlo. Na rozdíl od auta se nemusíte starat o řízení, pravidelně zastavujete na benzinkách, takže se přece jenom můžete trošku nadechnout čerstvého (i když silničního) vzduchu a odskočit si na normální záchod. Na druhou stranu kromě nedostatku místa jsou například návštěvy autobusového záchodku při akutních situacích většinou zážitkem na celý život. Důležité je proto vybrat si takovou společnost, která vám cestu maximálně zpříjemní. Některé autobusové linky nabízí například nápoje zdarma, nebo televizi pro každé sedadlo zvlášť. Jiné autobusy pak nedisponují ani televizí a o Wi-Fi připojení si můžete nechat jen zdát. Velkou výhodou je pak cena, především pokud potřebujete přepravit větší množství zavazadel. Jízdenky jsou tak většinou i o několik tisícovek levnější, než například cesta letadlem či vlakem.

Letadlo

Kdekdo se dnes modlí za tento skvělý vynález, kterým letadlo je. Nicméně i přes extra rychlost, kterou vás dopraví přes půlku světa, má také své nevýhody. Většina letadel, především pak u nízkonákladových společností, nabízí svým zákazníkům třísedadlový model. A pokud jste zrovna oním nešťastníkem, na kterého připadlo sedadlo uprostřed, a nedokážete usnout, aniž byste se o něco (nebo někoho) opírali, můžete se těšit na bezesnou noc. I to se dá samozřejmě ovlivnit tím, že si koupíte místenku sedadla (pokud je to u dané aerolinky možné). Nicméně už teď se nám cena za cestování zvyšuje astronomickou rychlostí – letenka, místenka a zavazadla (především pak u nízkonákladových společností, kde si za tašky či kufry v zavazadlovém prostoru připlatíte). Pokud plánujete cestovat například pouze po Evropě na kratší vzdálenosti, počítejte s tím, že čas, který byste možná strávili v autobuse (například 8 hodin) nakonec můžete strávit i cestou letadlem, kdy samotný let bude trvat 3 hodiny, nicméně odbavování a čekání na let vám dohromady přinese pět hodin. A nakonec – i když letadlo patří k zaručeně nejbezpečnějším způsobům dopravy, někteří lidé z něj mají zkrátka fobii. Pokud k nim patříte, nebo některý člen vaší rodiny, rozhodně se k létání nepřemlouvejte. Záchvaty paniky ve stovkách kilometrů nad zemí nejsou zrovna ideálním společníkem na cestách.

Vlak

Vlak patří ze všech variant mezi jednu z nejpohodlnějších. Opět samozřejmě záleží na servisu, který vlak nabízí. Pokud se však rozhodnete pro delší destinace, je z čeho vybírat. Vlaky s lůžkovými vagony a jídelními vozy dokážou cestu viditelně zpříjemnit. Můžete se kdykoli protáhnout, zajít si na kafé nebo obdivovat okolní krajinu. Za podobný luxus si však opět připlatíte. Volnost pohybu však v případě cestování vlakem vítězí.