Bio se stalo absolutním trendem současné doby. Všichni už jsme unavení z unifikovaných rajčat bez chuti i z masa nasáklého vodou a hormony. Stojí ale bio potraviny opravdu za to? Jsou dražší, menší, hůře dostupné… Pojďme se tedy na bio podívat pořádně z blízka.
Chemikálie v průmyslově produkovaných potravinách
Všichni víme, že průmyslově produkované potraviny jsou pravidelně ošetřovány celou řadou chemikálií proti plísním, houbám a škůdcům. Také jsou hnojeny průmyslovými hnojivy, které se kořeny dostávají i do samotné rostliny. Tyto chemikálie jsou jednotlivě testovány a použity na rostliny, až když testy potvrdí, že tyto chemikálie jsou našemu zdraví neškodné. Zastánci biopotravin ale poukazují na jeden důležitý fakt, a to že v našem každodenním životě do svého těla dostáváme nejrůznější kombinace tisíců chemikálií nejen z potravin, ale i z kosmetiky, čisticích prostředků a životního prostředí. Ty se pak v našem těle nejrůzněji kombinují, reagují spolu a ukládají se. A nikdo neví, co to s námi vlastně za roky života udělá.
Proč tedy jsou rostliny stříkány chemickými látkami, když je to potenciálně nebezpečné a biopotraviny rostou i bez nich? Standardně pěstované rostliny se stříkají proto, aby je nepožírali škůdci a nenapadaly plísně. Biopotraviny takto chráněné nejsou a riziko jejich napadení plísněmi i škůdci je tedy podstatně vyšší. S tím souvisí i jejich citelně nižší doba trvanlivosti – bio potraviny musíte jíst co nejčerstvější, nakupovat menší nákupy a chodit tedy častěji do obchodů. Peníze jsou obecně druhou nepříjemnou stranou „bio mince“. Některé biopotraviny lze koupit za stejnou cenu jako potraviny standardní. Většinou jsou ale biopotraviny dražší, a to řádově o 30 až 70 %. Jako příčina bývá označována nižší poptávka po biopotravinách, tedy jejich nižší produkce a vyšší cena.
Bio zvířata mají hezký život
Dobrá, to jsou tedy rostliny, ale jak jsou na tom zvířata? Stejně jako u biopotravin rostlinného původu mají i biopotraviny živočišného původu svá pro a proti. Jednoznačným plusem je, že v ekologickém zemědělství se velmi dbá na to, aby se zvířatům dobře žilo. Zvíře, když je chováno standardně ve stáji, má legislativně garantovaný životní prostor, kolik metrů čtverečních plochy musí mít k dispozici. Slepice chované v klecovém chovu na vejce třeba prožijí svůj krátký život na ploše o rozměru papíru A4. Na takto malém prostoru nemají šansi si ani protáhnout křídla. Proti tomu zvířata chovaná ekologicky mají přístup do výběhů nebo na pastvu. Díky tomu mají více pohybu a nežijí v tak stresovém prostředí, což se projeví na chuti a kvalitě jejich masa, mléka i vajec.
Bio je určitě dobrý trend, ačkoli ještě ne vše je jasné a otestované. Určitě se vám více vyplatí kupovat biopotraviny od místního zemědělce nebo na farmářských trzích než v supermarketu. Víte, jakou cestu k vám vaše jídlo urazilo, odkud pochází a jak vzniklo.
A na závěr několik výsledků studií porovnávajících bio a „nebio“ potraviny:
- Bioovoce obsahuje více polyfenolů. Ty chrání před vznikem rakoviny a srdečně cévních onemocnění a mohou podporovat správnou činnost mozkových buněk.
- Biomléko krav, které se pasou, obsahuje více prospěšných tuků včetně kyseliny linolové, která podporuje spalování tuků.
- Muži, kteří pravidelní konzumují biopotraviny mají až o 43 % vyšší koncentraci spermií, jsou tedy plodnější.
- Biovajíčka mají třikrát vyšší obsah omega 3 mastných kyselin, o 40 % více vitamínu A a dvakrát více vitamínu E než vajíčka slepic z konvenčního chovu.
- Biopotraviny obsahují větší množství kyseliny salicylové, která ochraňuje cévy, snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice až o třetinu a snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby až o 10%. Také ochraňuje před vznikem nádorových onemocnění.