5 bylinek, které byste měli vysadit v dubnu

Dub 8, 2015 | Bydlení, Jídlo

Milujete vůni čerstvých bylinek i jejich pestré zelené barvy? Pak vás nic nepotěší víc, než si takové bylinky vysázet a to i přes to, že doma máte pouze okenní parapet nebo balkón. A duben je pro tento úkol jako stvořený. Ovšem ne vždy jde takové pěstování podle plánu. Máloco totiž dokáže bylinkám nahradit nekonečný prostor na zahrádkách. I přesto se dají při správné péči vypěstovat rostlinky, které vás potěší jak pohledem na ně, tak i svou výbornou chutí. Máme pro vás několik tipů, jaké bylinky perfektně rozzáří váš okenní parapet a jak jejich krásu udržet co nejdéle.

Pažitka

Jedna z nejodolnějších bylinek, která si nevyžaduje žádnou speciální péči, je právě pažitka. Ideální doba na její výsev je v březnu či dubnu. Pokud ji umístíte do polostínu a dopřejete jí častější zálivku, pažitka se vám odvděčí svou krásnou sytě zelenou barvou a vytříbenou chutí. A blogerka Petra zahradničí ji doporučuje i na pěstování doma na parapetu.

Celer listový

Celer je mezi bylinkami takový lenoch. Trvá mu, než vyroste, proto je vhodné ho zasadit koncem března nebo začátkem dubna. Dejte si však pozor na jeho přemístění ven, vhodná doba je pro něj v druhé půlce května.

Koriandr setý

Tato léčivá bylinka, která si libuje na sluníčku, lze pěstovat od konce března, případně od dubna. Rostlinka je však náchylná ke hnilobě kořenů, musíme si dát proto pozor, abychom to se zálivkou nepřeháněli. Koriandr můžete bohatě využít jak v kuchyni do masa či polévek, tak i jako léčivo při bolestech břicha.

Levandule lékařská

Ideální doba pro výsev levandule je během března a dubna. Tato rostlina má ráda slunné stanoviště a mírnější zálivku. Mimo to lze mnohostranně využít – jak při vaření, tak i jako voňavou dekoraci do vaší kuchyně či šatní skříně. Skvěle totiž umí zatočit právě s moli.

Kozlíček polníček

Tato ne příliš známá bylinka je skvělá do salátů. Obsahuje totiž více vitaminů než například salát listový. Ideální doba pro výsev je také přelom března a dubna. Tato poměrně nenáročná rostlinka má ráda slunné stanoviště. Výborně funguje i proti stresu.