Co s malým vzteklounem

Dub 7, 2015 | Rodina

Děti jsou naše zlatíčka. Milujeme je, ochraňujeme a jsou středobodem našeho žití. Přesto jsou období, kdy nás pořádně potrápí. Dítě totiž velmi brzy zjistí, že čeho nedocílí po dobrém, může v jisté chvíli docílit po zlém. Vztekání, křik, hysterické scény a násilné vynucování si toho, po čem touží, patří především do období dvou až tří let věku dítěte. Říká se tomu první puberta, a svým způsobem je toto období skutečně dobou, kdy dítě své rodiče pořádně potrápí.

 Jak reagovat, když se dítě vzteká

Dítě v období dvou až tří let si často vynucuje hračky, sladkosti a vše, co chce, právě vztekáním, kopáním kolem sebe a hysterickými scénami. Myslí si, že čím větší divadlo, tím spíš docílí svého. Rodič by měl být tím, který odolá. Mnozí dělají chybu, že pro zmírnění projevů dítěte vyhoví a dítě zahrnou sladkostmi a hračkami, po kterých touží. To je špatně! Dítě pochopí, že dané chování se vyplatí, a bude ho opakovat častěji a rodiče svým chováním vydírat. To se potáhne i do vyššího věku. Vy jako rodiče věřte, že každý, kdo má dítě, se s takovým chováním setkal a má pro něj pochopení. Dítě jednoduše ignorujte. Někdy dítě schválně upadne na zem, válí se, kope kolem sebe a rodič má strach z toho, že se zraní. Odstraňte proto vše, co by mohlo dítěti ublížit, a nereagujte. Velmi malé dítě může křičet a vztekat se až tak dlouho, dokud vysílením neusne. Pak ho jednoduše přeneste a víc se k chování nevracejte.

Fyzické tresty

Mnozí rodiče to nevydrží a dítěti dají na zadek. To většinou nepomáhá. Ve chvíli, kdy dítě již propukne hysterickému záchvatu, v podstatě nevnímá a uklidní se až v momentu, kdy docílí svého. A to přece nechceme, nebo ano? I mnozí psychologové doporučují v domácím prostředí použít studenou sprchu. V ojedinělém případě ji lze využít. I ta dítě zklidní. Dejte ale pozor, abyste dítě netopili. Malé dítě je většinou ale tak pružné, že sebou mrská a kope kolem sebe tak, že ani rodič ho nedokáže zpacifikovat. Nejlepší proto je nechat dítě, dokud ho vztek nepřejde. Dříve nebo později děťátko pochopí, že jeho chování nikam nevede, a odstoupí od něj.

Co se vztekajícími se většími dětmi

Pokud se vzteká školák, nebo dokonce dítě, které již ukončilo školní docházku, pravděpodobně je to buď jeho povahou, nebo faktem, že se mu vztekání vyplácelo v mladším věku. Pokud máte doma cholerika od přírody, pokuste se zaujmout jeho pozornost zájmovými kroužky. Turistika, cyklistika, fotbal nebo jiný sport mohou dítěti poskytnout vybití přebytečné energie. Jednejte s dítětem vždy v klidu, mluvte potichu, dávejte krátké výstižné pokyny. Pokud zvolíte trest za nedodržení povinností, vždy ho uplatněte. Nevolte fyzické tresty, upřednostňujte ty, které dítě poučí. Pokud již větší dítě zničí obuv úmyslným špatným zacházením, neutíkejte hned pro novou obuv. Nechte ho chodit v té okopané. Za trest ho pověřte např. mytím nádobí, čištěním obuvi pro celou rodinu, aby poznalo, že nic nemá nikdo zadarmo. Dítě motivujte, aby se mu slušné chování vyplatilo. Mělo by vědět, že pokud si věcí neváží, nebude je mít.

Věřte, že každé období, a to i to vztekací, jednou skončí.