Hledání nového bytu: jak předejít katastrofám

Dub 21, 2015 | Bydlení, Rodina, Životní styl

Hledání nového bytu se dá často přirovnat ke špatnému snu. Nabídka je nedostatečná, předražená nebo naprosto neodpovídající vašim představám. A když se vám podaří najít opravdu hezký byt za slušnou cenu, bojíte se do toho jít, protože na tom něco „smrdí“. Jak se nenechat při hledání nového bytu ničím napálit a najít si takový, který vám bude dělat jenom radost? Máme pro vás několik tipů.

Google i kamarádi

To nejjednodušší, co můžete udělat, je zjistit si, kdo z vašich známých v dané lokalitě bydlí. Jak se jim tam líbí? Neví něco o zrovna o domu, do kterého se plánujete nastěhovat? Budete překvapení, kolik toho můžete tímto způsobem zjistit. Další velice jednoduchou vychytávkou je jednoduše „vygooglit“ adresu vašeho potencionálního bydliště. Nicméně správná slova jsou mnohdy klíčová. Pokud chcete například klidné a tiché bydlení, zadejte do vyhledávače adresu ve spojení s „rušení nočního klidu“, „hluk“ a podobně. Najít tak můžete nejednu zajímavou informaci. Například to, zda s vaším bytem náhodou nesousedí erotický privát nebo hlučný bar.

Katastr nemovitostí

Stejně můžete postupovat i v případě majitelů bytu. Stačí si je podle adresy najít v online katastru nemovitostí, poté prozkoumat opět Googlem a další cenná informace je na světě. Informace o majitelích oceníte především tehdy, pokud si byt chcete pouze pronajmout. V kontaktu s nimi budete totiž poměrně často. Je tedy dobré zjistit si o nich alespoň nějaké údaje.

Proklepněte si realitku

Pokud byt nabízí realitní kancelář, měli byste si na internetu vyhledat její recenze na různých hodnotících fórech, nikoli na oficiálních webových stránkách firmy, kde si můžou sepsat smyšlené hodnocení.  Ušetřit si tak můžete nejenom vaše nervy, ale i spoustu peněz.

Sousedi

To, jak budete v novém bytě spokojení, významně ovlivňují i vaši sousedi. Zjistěte si proto, kdo ve vedlejších bytech bydlí. Především pak v těch, se kterými sdílíte stěny. Realitní makléři nebo i majitelé bytu se občas mohou snažit za každou cenu zalíbit a nakukají vám tak kdejaké líbivé věci jak o bytu, tak i sousedech. Není proto na škodu se zeptat například lidí bydlících v patře pod vámi, jestli vám mohou říct o něco o vašich potenciálních sousedech. Neruší je příliš? Nevedou například pravidelně bujarý noční život až do ranních hodin? Vyhnout se tak můžete nečekaným problémům, které by vám v budoucnu mohly znepříjemňovat vaše bydlení.