Jak a jakou pít kávu

Dub 15, 2015 | Jídlo, Zajímavosti, Životní styl

Většina z nás si kávu vychutnává dennodenně. Ráno je skvělým dobíječem energie, odpoledne je báječnou siestou a celkově představuje propojení lidí, kteří se spolu scházejí v kavárnách, kde si nad hrníčkem kávy povídají, obchodují a projednávají. Naše kultura není přes časté pití kávy v tomto umění příliš zběhlá, a tak se v kávě moc nevyznáme. Pojďme si proto povědět, jak a jakou kávu bychom měli pít.

Ve světě se ročně vypije více než 400 miliard šálků kávy. Po vodě bývá řazena mezi nejoblíbenější nápoje. Přes její oblibu není však ve všech zemích zcela známá, například u nás známe jenom instantní a mletou kávu, z které většina z nás připravuje turka. Pravdou však je, že i ten náš turek je od pravé turecké kávy na hony vzdálený.

Řekněme si na rovinu, kolik z nás ví, jakou kávu popíjíme či jakou kávu si objednáváme v restauraci nebo kavárně. Jaký je rozdíl mezi cappuccinem a machiatem? Jaká káva by pro nás byla ta nejvhodnější?

Domácí příprava kávy

Pokud si chcete kávu skutečně vychutnat i doma, tak si pořiďte tradiční kávovar, mlýnek na kávu a kvalitní zrnkovou kávu. Kávu si namelte, nasypte ji do kávovaru, a pak ji přepresujte. Rozdíl oproti turkovi či rozpustné kávě poznáte už jenom díky tradičnímu aroma.

Jakou kávu pít v kavárně

V kavárně se nejčastěji připravuje Espresso, Ristretto, Picolo, Lungo, Espresso Dopio, Caffé Macchiato, Cappuccino, Latte či Latte Macchiato. Pojďme se podívat na jednotlivé typy blíže.

Espresso

malý šálek silné kávy, která se vaří ze 7 gramů kávy a 25 až 30 mililitrů vody, teplota 80 až 90 stupňů, příprava 20 až 30 sekund

Lungo

v podstatě jde o nastavené Espresso, kavárny jej však často připravují špatně (přes stejnou dávku kávy přepresují větší množství vody, káva se pak přepálí a vy pijete více škodlivin), pravé Lungo se připravuje jako Espresso a dolévá se horkou vodou

Espresso Doppio

jde o dvojité Espresso s dvojitou dávkou kávy a 50 až 70 mililitry vody

Ristretto

oblíbená italská káva, stejná dávka jako Espresso, vody 15 až 20 mililitrů, příprava 18 sekund

Piccolo

odborníci říkají, že Piccolo neexistuje, u nás se s ním však můžete střetnout na každém kroku

Cappuccino

1/5 Espressa, 2/5 našlehaného mléka a 2/5 horkého mléka

Caffé Macchiato

často se zaměňuje s Caffé Latte, Macchiato však znamená jen „s trochou mléka“

Caffé Latte

jde v podstatě o mléčnou kávu či Espresso nastavené našlehaným mlékem, na povrchu se tvoří mléčná pěna

Latte Macchiato

Espresso a našlehané mléko, zprvu se připraví mléko a potom Espresso.