Úvěrové pasti – jak se nezadlužit až po uši

Dub 13, 2015 | Peníze, Životní styl

Po zimě přichází období, kdy lidé padají do úvěrových pastí. Na Vánoce si totiž množství lidí půjčuje na koupi vánočních dárků pro své blízké. Často však využívají nevýhodné půjčky, které jim vychvalují reklamy. Není divu, v dnešní době jsou totiž různé půjčky a úvěry zcela běžné. Na druhou stranu by si lidé měli dávat o to větší pozor, od koho si půjčují a za jakých podmínek. Pojďme se společně podívat na to, jak si dát na úvěrové pasti pozor a jak se až po uši nezadlužit.

S rozvojem finančního trhu se povolují mantinely. Liberálnější přístup tak umožňuje, aby trh neměly v rukou jen velké a ověřené bankovní společnosti, ale aby si kousek své moci získaly i ty malé nebankovní. Ne všechny jsou však ověřené, některé jsou dokonce označovány jako podvodné. Sice je pravdou, že ne všechny nebankovní společnosti jsou podvodní lichváři. Přesto bychom si na některé z nich měli dát pozor.

Reklamy na ulici

Reklama vládne světu. Banky i nebankovní společnosti se předhánějí a vedou mezi sebou konkurenční boj. Jejich reklamy se objevují v televizích, rádiích a na billboardech. A tak bychom si v první řadě měli dát pozor právě na reklamy. Nepodléhejte veškerým reklamám, které uvidíte. Nevěřte informacím uvedeným v televizi nebo na plakátech a hlavně se vyhněte reklamám věřitelských firem, které jsou vyvěšené na ulici, na tramvajové zastávce či na sloupech okolo silnice.

Sankční poplatky

Mezi oblíbené praktiky lichvářů a podvodných společností patří sankční podmínky, které zahrnují stovky procent původně půjčené částky. Stačí jeden den od nezaplacení splátky a často vás může postihnout nemilá sankce. Problém spočívá i v nejasných nebo nedohledatelných podmínkách.

Rozmýšlejte se

V dnešní době nás všude lákají hlavně na rychlé půjčky. Všude nám společnosti hlásají, že nám půjčí do 15 minut či jedné hodiny. Vy byste však neměli spěchat a svoji půjčku si pořádně rozmyslet. Porovnávejte jednotlivé nabídky a spočítejte si, kolik vás bude celá půjčka stát. Dejte si také pozor na to, zdali je u půjčky možnost pojištění.

Čtěte pořádně

Bohužel musíme připustit, že problém často spočívá v nás samotných a v naší nepozornosti, a proto si pořádně čtěte smluvní podmínky půjčky. Podívejte se hlavně na úrok, poplatky za zřízení a vedení půjčky, na možné sankce za nesplácení a podobně.

V případě, že půjčku nebudete splácet, i kdyby byla důvodem lichvářská společnost, mohou vás potkat velmi nemilé následky. Setkáte se s vysokými sankcemi, které několikanásobně přesahují celkovou půjčenou částku. Potkat se můžete i s exekucí a zabavením domu, neboť při některých půjčkách ručíte nemovitostí.