Co jste (možná) netušili o zpěvu

Kvě 14, 2015 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Kolikrát už jste to řekli – baví mě zpívat, ale… Zpěv je pro mnohé z nás něco, co nás děsí. Věděli jste, že zpěv je vlastně univerzální léčivý prostředek a vůbec nezáleží na tom, zda zpíváte jako zlatý slavík či nikoli? Zpívat je nejen moc příjemné, ale má to i blahodárné účinky na naše tělo i duši.

Lidský hlas vzniká podobným způsobem jako zvuk v píšťalce. Hlasivky jsou dvě velice pružné blány, které se rozkmitají, když chceme mluvit nebo zpívat. Z pohledu akustiky kmitání hlasivek způsobuje zvukové vlnění, které se dál šíří a rezonuje skrze hrtan, ústa, čelisti, zuby, nos, svalové stěny, hrudní koš a hlavu. Při plném a hlasitém zpívání dochází k rozechvění všech dutin v těle, čímž je vlastně prováděna jakási vnitřní masáž.

Úžasné dechové cvičení

Zpěv představuje jedno z nejúčinnějších a nejjednodušších dechových cvičení zároveň. Během zpěvu člověk dýchá jinak, dech se prohlubuje, dochází k okysličení krve, osvěžuje se srdce a plíce, zvyšuje se kapacita plic a dýchání se stává efektivnější. Vědci se na základě výsledků odborných studií domnívají, že pomalé a kontrolované dýchání, které zpěv vyžaduje, má kromě uklidňujícího vlivu na naši psychiku také příznivý účinek na zdraví našeho srdce a na náš celkový zdravotní stav. Při zpěvu se organismus zbavuje oxidu uhličitého a jiných nečistot, takže se při něm vlastně čistí nejen naše psychika, ale i naše tělo.

Lék na spory a nedorozumění

Permanentní napětí, adrenalinový životní styl, nezdravá strava, nedostatek spánku a nezdravé životní prostředí – to vše se projevuje v našem způsobu dýchání a přenáší se na různé srdeční i dýchací potíže. Přitom právě zpěv je klíčem k odbourání všech těchto negativních zdravotních účinků dnešní nesnadné doby. Zkuste si začít zpíva třeba za jízdy v autě, v koupelně nebo v lese. Zpívejte nahlas a nestyďte se při tom uvolnit. Je prokázáno, že v rodinách, kde se zpívá, není tolik sporů a nedorozumění. Zvykněte si na svůj hlas, zpívejte s dětmi, zpívejte se svou láskou, zpívejte sami. Zpěv je velmi účinné antidepresivum, stejně tak jako pohyb nebo jakákoli tvořivá činnost.  A že nemáte právě dokonalý hlas? To vůbec nic neznamená, hlasivky fungují jako sval a pravidelným cvičením se posilují a jejich výkon se zlepšuje.

Muzikoterapie

Léčba hudbou se nazývá muzikoterapie. Naše oblíbená hudba má podobné účinky na naše tělo jako čokoláda, dobré jídlo nebo sex. Při poslechu takové hudby se uvolňují hormony štěstí – endorfiny. Hudba může pomoci při nespavosti, poslech klidné a monotónní hudbu a zpomaluje tepovou i dechovou frekvenci a zpomalí člověka až do klidového stavu potřebného k usnutí. Hlasitá a rychlá hudba naopak z člověka zase dokáže odbourat napětí. Kombinace účinků naší oblíbené melodie a ozdravného účinku zpěvu děláme pro zdraví svého těla i své psychiky opravdu mnoho a přitom je to vlastně taková malá hloupost – prostě si zazpíváme písničku.