Jak zmírnit alergii na pyl

Kvě 11, 2015 | Rodina, Životní styl

Jaro je krásným ročním obdobím. Venku svítí slunce, pučí stromy, kvetou květiny a vzduch je provoněný tisícem vůní. Pro všechny však nemusí být jaro tak poetické a atraktivní. Pro alergiky je totiž jaro jedním velkým trápením. Dá se s tím něco dělat? Mohou si jaro vychutnat i alergici? Nebo jsou odsouzeni k životu s rudýma očima a kapesníkem u nosu? V našem článku se podíváme na tipy a rady, jak alergii na pyl zmírnit.

S rozkvétajícími fialkami, pampeliškami, tulipány a kaštany začíná pro alergiky období jako z hororu. To, co se jiným zdá krásné, může druhé pěkně potrápit. Na druhou stranu i alergici si mohou jaro užít. Sice se alergie ze dne na den nezbavíte, ale můžete ji aspoň zmírnit. Víte, co vám v boji s alergií pomůže?

Něco dobrého na zub i na alergii

Alergii dokážou zmírnit i obyčejné věci, jako jsou například potraviny obsahující vitamín C. Vitamín C působí jako antihistaminikum. Je tedy vhodné do svého jídelníčku zakomponovat citrusové plody, brokolici, špenát či cibuli. Velmi pozitivní preventivní účinky má například ranní popíjení bylinkového čaje či čiré vody s citronem. Výše uvedená cibule navíc zmírňuje kýchání a svědění.

Včetně vitamínu C vám pomůže i ananas, který je zdrojem bromelinu. Tento enzym má pozitivní vliv na záněty a opuchliny a pomůže vám i na zmírnění alergické reakce.

Další pochoutkou, která dokáže zmírňovat alergii na pyl, je med. Ten můžete používat jako sladidlo namísto běžného cukru a osladit si tak čaj, mléko nebo buchtu. Vhodné je dávat si ráno před odchodem z domu čajovou lžičku medu jen tak. Med totiž posiluje imunitu a pomůže vám nejen proti alergii, ale také proti nachlazení.

Pomohou i minerály

Kromě zdravé stravy a doplnění vitamínů vám pomůže i doplnění minerálů. Pro zmírnění alergie doplňte do svého jídelníčku dva základní minerály, kalcium a magnesium.

Základem je čistý nos

Říká se, že čistota je půl zdraví. U alergií platí spíše průpovídka, že čistota znamená o polovinu méně starostí. Pokud se budete snažit udržovat svůj nos v čistotě, zmírníte pocit svědění, kýchání či smrkání. Stačí, když si pořídíte zvlhčující kapky do nosu. Proplach si však můžete vyrobit i doma.

Na výrobu vlastního proplachu budete potřebovat sušenou přesličku rolní, anýz a vroucí vodu. Do hrníčku nasypete půl kávové lžičky přesličky a pár zrníček anýzu, vše zalijte vroucí vodou a nechte louhovat a vychladnout. Následně si proplach nalijte do lahvičky od nosního spreje a aplikujte.

Nezapomeňte na léky

Pravdou však je, že bez léků to bohužel nejde. Všichni alergici samozřejmě vědí, o jaké léky se jedné. Opakování je ale matka moudrosti, a proto uvedeme, že se zmírněním alergie vám pomohou antihistaminika.

Pokud vám antihistaminika nefungují, vyzkoušejte raději jiná. Zajímavou radou také je, že vám více prospěje, pokud je budete brát večer před spaním. Přes noc totiž mohou prášky zareagovat a ráno by vám mělo být lépe. Přes noc navíc nejste alergenům vystaveni, a tak nemusí léky při reakci tolik bojovat.