Když dospěláka trápí akné

Kvě 20, 2015 | Krása, Životní styl

Většina puberťáků se těší na to, až je v dospělosti přestanou trápit nevzhledné pupínky, které dokážou způsobit velké nepříjemnosti. Mnozí z nich ale netuší, že je toto akné může pronásledovat třeba až dalších 40 let. Proč k tomu dochází a jak se dá vzniku pupínkům u dospělých zabránit?

Důvody vzniku

To, že i dospělá osoba může mít akné, je často zapříčiněno více faktory, mezi ně patří třeba nevhodná životospráva, ale i nesprávná péče o pleť. Hlavní příčina však podle většiny odborníků spočívá v hormonech a v jejich nerovnováze, přesněji v existenci nadbytku mužského hormonu androgen. V tomto případě se pak lehce ucpou mazové žlázy a množení bakterií, které následně vyvolají často i bolestivé pupínky, je na světě.

Jak akné zmírnit

Ve spoustě případů akné si můžete pomoci sami. Základními pravidly jsou správná životospráva a péče. To znamená omezit příliš tučná jídla, cukr, alkohol i kofein. Ženy by pak rozhodně neměly zapomínat na pravidelné čištění pleti ráno a večer, nic totiž vaší pleti neublíží víc, než zbytky make-upu z předchozího dne. Pečlivě byste měli vybírat také celkově kosmetiku, kterou používáte. Kromě čistících pleťových vod vhodných v boji proti akné se zaměřte právě na takový make-up, který nebude pupínky zbytečně zanášet. Tuny make-upu na obličeji vaši pleť totiž akorát přitíží, pokud tak chcete akné zamaskovat, raději zvolte speciální korektory, které jsou pro akné určeny – vhodné jsou například takové, které obsahují tea tre oil s protizánětlivými účinky.

Kdy vyrazit k doktorovi

V boji proti akné záleží na tom, v jaké situaci se nacházíte. Pokud se vám často vyskytují tvrdé bolavé pupínky, které mají červenou a dokonce až fialovou barvu, měli byste namísto svépomoci zamířit k dobrému dermatologovi. V žádném případě se nesnažte pupínky sami vymáčknout. Často totiž dojde k tomu, že se vám o to více zanítí kvůli bakteriím, které se tak do otevřené rány dostanou.