Pojištění – je k něčemu nebo jsou to vyhozené peníze?

Kvě 22, 2015 | Bydlení, Peníze, Rodina, Životní styl

Úrazové pojištění, životní pojištění, pojištění auta, pojištění domácnosti a nemovitosti, pojištění odpovědnosti a schopnosti splácet – současný finanční trh je pojištěním doslova zahlcen. Vybírat můžeme z různých typů, různých poskytovatelů a jejich různých nabídek. Naší dnešní otázkou však je, zdali se nám pojištění vyplatí, či jsou to naopak vyhozené peníze.

Reklamy na finanční produkty, půjčky i pojištění na nás útočí ze všech televizních stanic, billboardů i magazínů. Na každém kroku potkáváme někoho, kdo se nás ptá, zdali už máme uzavřené pojištění. A když odvětíme „ne“, dívá se na nás jako na blázna. Je pojištění skutečně tak potřebné? A jaký typ by se nám mohl hodit?

Úrazové pojištění

Začneme pojištěním, které by se mohlo hodit každému, každý člověk si přeci jen sem tam něco udělá. Pojištění je výhodné hlavně pro sportovce nebo rodiny s dětmi, které si mohou ve své pojistce připojistit. Úrazové pojištění nám supluje výplatu v případě platební neschopnosti, může za nás uhradit náklady za pobyt v nemocnici a může být příjemným odškodněním za naše úrazy.

Je však potřebné dávat si pozor, aby bylo úrazové pojištění dobře nastaveno. Nenechte si vnutit základní balíček, který banky poskytují. Raději se poraďte se svým finančním poradcem. Většina pojišťoven vám například sice poskytne pojištění invalidity, nikdo vám však neřekne, že vás pojistili pro případ invalidity úrazem. Skutečnost, kterou vám řekne až poradce, je však taková, že 80 % invalidních případů pochází z nemoci. Takže by vás pravděpodobně vaše pojistka nekryla. Dobře nastavená pojistka je základ, a to platí pro všechny níže uvedené typy pojistek.

Životní pojištění

Životní pojištění se hodí hlavně pro lidi, kteří mají rodinu a závazek v podobě hypotéky nebo jiné půjčky, apod. Nezbytností je hlavně u rizikových povolání, kdy skutečně hrozí, že se člověku může něco přihodit a zanechá po sobě ženu na mateřské, další dvě děti a hypotéku.

Pojištění domácnosti

Domácnost je vlastně veškeré vybavení vaší nemovitosti, které by obrazně řečeno spadlo, kdybyste byt obrátili vzhůru nohama. Pojištění domácnosti se hodí pro případ poškození vybavení domácnosti, ať už se jedná o požár, povodně, apod.

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti je nezbytností pro čerpání hypotéky. Dále se vám může hodit, pokud bydlíte v rizikové oblasti, například záplavové oblasti, apod.

Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti taky není špatná věc. Jen si musíte uvědomit, že odpovědnost se vztahuje na škodu, kterou jste způsobili vy na cizí věci. Pokud si rozbijete něco svého, nikdo vám peníze z pojistky nevyplatí.

Pojištění se vám může v mnohých případech vyplatit. Podmínkou však je, aby vás skutečně krylo. Velkým nešvarem doby je nastavování pojistek, které pokryjí jen část možných situací, a tyto možné situace navíc pokryjí jen z poloviny.