4 účinné metody ohřevu pro zahradní bazény

Čvn 9, 2015 | Bydlení, Životní styl

Nemůžete se dočkat „odzimování“ svého zahradního bazénu? Pokud si letos chcete letních radovánek užit do sytosti, nespoléhejte jen na zastřešení. V následujícím článku si představíme 4 účinné metody ohřevu vody, díky kterým si koupací sezónu můžete prodloužit až na 7 měsíců.

1. Solární ohřev: vhodné řešení pro každý bazén

Solární ohřev vody využívá energii ze slunce, které u nás ročně svítí v průměru 1 550 hodin. Ze solárního panelu o velikosti jednoho čtverečního metru tak díky tomu ročně získáte zhruba 1 100 kW. Tímto způsobem lze teplotu vody ve venkovním bazénu zvýšit až o 6 °C, prodloužit dobu koupání o několik týdnů a díky bezplatnému zdroji energie také výrazně ušetřit. Solární panely jsou navíc snadné na montáž, mimosezónní uskladnění i případnou regulaci teploty.

2. Tepelné čerpadlo: skvělý poměr ceny a výkonu

Tepelné čerpadlo je ideální řešení pro všechny, kteří nechtějí být závislí na slunečním svitu. Čerpadlo funguje na principu odebírání tepla z okolního vzduchu, které pak předává vodě pomocí integrovaného tepelného výměníku. Čím vyšší poměr mezi vloženou elektrickou energií a topným výkonem, tím samozřejmě lépe. I přes vyšší počáteční investici představuje tepelné čerpadlo dlouhodobě nejekonomičtější způsob ohřevu vody, který vám koupací sezónu prodlouží až na 7 měsíců.

3. Elektrický ohřev: drahý, ale účinný

Pokud máte malý bazén a dostatečný příkon, pořiďte si elektrický průtokový ohřívač. Jedná se o spolehlivou a efektivní metodu ohřevu vody se systémem automatické regulace dle vámi nastavené teploty. Můžete se tedy spolehnout, že voda ve vašem zahradním bazénu bude teplá v kterémkoli ročním období a za každého počasí. Vyrovnaný poměr výkon/příkon (6 až 18 kWh) bohužel činí elektrické průtokové topení poměrně nákladným řešením.

4. Tepelný výměník: dvě mouchy jednou ranou

Máte-li doma dostatečně výkonný zdroj tepla (např. plynový kotel), nespornou výhodou tepelného výměníku je možnost jejich propojení. Jednoduše řečeno – když už plynový kotel vytápí váš dům, může vytápět i vodu ve vašem bazénu. Tepelný výměník tak představuje účinné řešení, které zpravidla využijete u stabilních či zabudovaných bazénů. Opět se však jedná o relativně drahou záležitost. Stejně jako průtokový ohřívač navíc výměník nelze pořídit samostatně.

Nejlepší zahradní bazén? Vytápěný

A co říci na závěr? Při výběru nejúčinnější metody ohřevu vody v zahradním bazénu vycházejte nejen ze svých finančních možností, ale hlavně z aktuální situace. Zatímco na průtokový ohřívač či tepelný výměník musíte myslet včas, solární panel či tepelné čerpadlo můžete zakoupit samostatně a připojit k bazénu dodatečně.

Specializovaní prodejci jako Mountfield vám poskytnou profesionální servis nejen na zahradní bazény.