No-poo – alternativa, která nás baví

Čvn 29, 2015 | Krása, Životní styl

Máte koupelnu plnou drahých vlasových přípravků, ale vaše vlasy stejně nevypadají zdravě? Mastí se a lámou zároveň, vypadávají, svědí, hlavu si myjete prakticky každý den a pomalu propadáte zoufalství? A slyšela už jste o metodě “No-poo”?

Název téhle alternativní metody péče o vlasy vznikl zkrácením pojmenování „No ShamPoo” a jejím základním pravidlem je mytí vlasů bez šampónů. Zní vám to jako holý nesmysl? Polkněte a čtěte dál. Tato metoda je totiž založená na mytí vlasů pomocí jedlé sody a jablečného octa.

Proč ne šampon

Naše pokožka je největším orgánem našeho těla. Chemické látky, se kterými přicházíme do styku, ji narušují, reagují s ní a ovlivňují tím pádem naše zdraví a celkovou kondici. Stav naší pokožky hlavy navíc ovlivňuje stav a kvalitu našeho vlasového porostu. Šampony obsahují velké množství chemických látek, které po použití šamponu sice zanechají naše vlasy krásně lesklé a na první pohled zdravé, ale při dlouhodobém používání ve skutečnosti vlasy i vlasovou pokožku poškozují.

Sodium Lauryl Sulfate najdete většinou hned na začátku složení šamponu. Je to látka, která velmi účinně rozpouští mastnotu z vlasů a vlasové pokožky. Toto agresivní narušení přirozené lipidové bariéry ale zároveň pokožku i vlasy velmi vysušuje. Pokožka hlavy na to reaguje zvýšenou produkcí kožního mazu a tím pádem více mastícími se vlasy. Ty proto musíme častěji mýt a začarovaný kruh se uzavírá.

Minerální oleje a silikony se v kosmetickém průmyslu používají velmi hojně. Způsobují změknutí a pocit hebkosti u vlasů i u pokožky. Při dlouhodobém používání ale pokožku i vlasy zanášejí a ty pak ztrácejí svou schopnost vstřebávat přirozený kožní maz, dýchat a regenerovat se. Nedostatečné okysličení buněk vede k jejich předčasnému stárnutí a degeneraci.

Jde to i bez běžné kosmetiky

Jak tedy začít s “no-poo”? Logicky je nutné při mytí vlasů postupně vysadit klasický šampón. Místo šampónu a kondicionéru budete potřebovat jedlou sodu, kterou koupíte v každých potravinách, a kvalitní jablečný ocet – zapomeňte na “kvasný lihový” a investujte peníze do lahve poctivého jablečného octa. Investice se vám vyplatí, pokud jej nezužitkujete v kuchyni do salátu, na mytí vlasů vám lahev vydrží opravdu dlouho. Počítejte s tím, že vaše vlasy jsou na chemické šampóny po léta zvyklé a úplné vysazení šampónu může trvat od dvou týdnů do zhruba dvou měsíců – záleží na tom, jak moc jsou vaše vlasy a vlasová pokožka zanesené. To se projevuje hlavně tím, že se vlasy více mastí, zvláště v některých partiích hlavy, a celkově se začne proměňovat jejich kvalita. Vydržte, po období detoxikace přijde sladká odměna v podobě zdravých krásných vlasů.

Připravit, pozor, akce!

A teď přímo “k akci” aneb jak na to. Nejprve vlasy řádně opláchněte vlažnou vodou, nejlépe o teplotě co nejvíce odpovídající teplotě lidského těla. Podle délky vlasů pak rozmíchejte v misce horké vody čajovou lžičku až polévkovou lžíci jedlé sody. Jedlá soda v kombinaci s kožním mazem vytváří primitivní mýdlo. Vzniklá směs účinně odstraňuje z vlasů veškeré nečistoty i zbytky stylingových produktů. Následně na vlasy aplikujte vzniklou směs jedlé sody a vody a jemně vlasy masírujeme. Ideální doba masírování je jedna až dvě minuty. Následně vlasy opláchněte dostatečným množstvím vody.

Jablečný ocet usnadňuje rozčesávání

Druhým krokem je oplach octem. Jablečný ocet je výbornou náhradou za kondicionér, neboť usnadňuje rozčesávání vlasů, vyrovnává přirozené pH vlasové pokožky a uvolňuje vlasové folikuly. Lžíci jablečného octa smíchejte v šálku vodu. Směs následně aplikujte ke kořínkům vlasů a jemně rozetřete i do délek. Už neoplachujte, nebojte se, v takto malém množství vlasy cítit octem nebudou.

Nepraktikujte častěji než dvakrát týdně

Jak často mýt vlasy při metodě No Poo? Neexistuje jednoznačná odpověď na tuhle otázku, ale směs jedlé sody a vody by se neměla na vlasy aplikovat více než dvakrát týdně. Příliš časté mytí vlasů jedlou sodou vlasy nadměrně vysušuje a podporuje jejich lámavost. Proto se doporučuje mezi jednotlivé intervaly mytí vlasů jedlou sodou vkládat oplachy vlasů pod vlažnou vodou a pokoušet se tak intervaly mezi jednotlivými mytími prodlužovat. Bude také nějakou chvíli trvat, než experimentováním přijdete na ideální poměr jedlé sody, vody a octa, který vyhovuje právě vašim vlasům.

Další tipy, triky a rady

K oplachování vlasů vodou mezi mytími můžete využít bylinné výluhy.  Vhodnými bylinkami jsou máta, kopřivy, měsíček, růže, levandule nebo heřmánek. Bylinkami s výbornými čistícími účinky jsou rozmarýn a šalvěj, ale počítejte s tím, že vlasy po nich lehce tmavnou. Naopak heřmánek vlasy jemně zesvětluje. Bylinky si připravte do nádoby a zalijte vařící vodou. Výluh přikryjte a nechte zchladnout na teplotu těla. Následně přeceďte, přelijte přes vlasy a polštářky prstů jemně vlasy promněte. Už neoplachujte.

V případě, že vaše vlasy jsou nepoddajné a zacuchávají se, použijte k opláchnutí po mytí sodou jablečný ocet s poloviční dávkou vody.

Pokud máte přetrvávající problémy s mastnými vlasy, zvyšte při mytí koncentraci jedlé sody a používejte méně jablečného octa. Ocet můžete také nahradit citronovou šťávou.

Suché a krepaté vlasy naopak vyžadují snížení dávky jedlé sody. Také můžete do směsi přidat lžičku medu. Po rozčesání vlasů do nich jemně vetřete trošku panenského olivového oleje.

Při problémech s lupy sáhněte po Tea Tree oleji. V misce s vodou rozmíchejte 10 až 20 kapek Tea Tree oleje a směs naneste na vlasy. Nechejte 10 minut působit a poté řádně opláchněte.