3 tipy pro bezpečnost na internetu

Čvc 13, 2015 | Životní styl

O internetu platí staré známé přísloví: dobrý sluha, ale špatný pán. Spousta uživatelů se mylně domnívá, že internet je místem, kde nehrozí žádná fyzická újma a není tedy třeba se ničeho bát. Občas je však toto místo nebezpečnější, než půlnoční procházka zdánlivě opuštěnou uličkou ve velkoměstě. Která základní pravidla byste proto měli při surfování na internetu dodržovat?

Ignorujte spamy

Spamy, neboli také nevyžádané e-maily, které chodí do vaší mailové schránky, dokážou být zákeřná stvoření. Často začínají tak, aby přinutily příjemce zprávu otevřít, přečíst a nejlépe odesílateli také poslat číslo vašeho účtu a heslo pro přístup. Nevěřte proto spamovým zprávám –  nelitujte člověka, který vám lámavou češtinou vysvětluje, že právě uvízl někde v Africe, nemá peníze na cestu zpět do Evropy a vy jste jeho poslední záchrana. Ani méně neuvěřitelné příběhy neberte v potaz. Vyhněte se také klikání na přiložené odkazy apod. Zkrátka – preventivním řešením je podobné e-maily z adresy, kterou jste nikdy předtím neviděli, rovnou vymazat. Jedná se totiž o podvodné zprávy, jejichž hlavním úkolem je vylákat z lidí peníze nebo nějak škodit.

Pozor na děti

Zvláštní pravidla pro bezpečnost na internetu platí hlavně pro děti. U těch byste si měli dát dobrý pozor , čím se na internetu baví a jaké stránky navštěvují. Ratolestem nejdříve zkuste vysvětlit, že by vám vždy měly sdělit, pokud si začnou s někým cizím chatovat, psát, posílat e-maily. Děti musí chápat, že pro ně v tomto případě budete fungovat jako opora a ochrana, nikoli jako někdo, kdo se bude existenci jejich online přátel vysmívat, nebo jim je dokonce zakazovat. Takováto přehnaná forma ochrany totiž nemá smysl, u dětí jen dosáhnete opačné reakce. Pokud si například vaše dítko bude chtít vyrazit na sraz s kamarádkou, kterou nikdy předtím nevidělo a potkali se na Facebooku, běžte s ním, samozřejmě tak, abyste nebyli příliš na očích. Dítě upozorněte, že budete situaci z dálky pozorovat a ujistíte se, že 10 letá Maruška není o třicet let starší Milan.

Sociální sítě

Nejpopulárnější sociální síť na světě, Facebook, je nejspíš místem, kde miliony lidí tráví svůj volný čas. Pokud i vy patříte mezi ně, buďte opatrní. Ujistěte se, kolik toho o sobě veřejnosti říkáte (a stejně tak profily vašich dětí). Rozhodně není moudré uvádět veřejně svojí adresu, ani telefonní číslo. Podívejte se také, jaké fotky vystavujete okolnímu světu na odiv – na Facebooku je skvělá funkce, která ukáže, jak se váš profil zobrazuje lidem, které nemáte v přátelích. Možná si totiž myslíte, že vaše opilecké fotky z oslavy třicátých narozenin vaší nejlepší kamarádky vidí jenom padesát vašich přátel. Ve skutečnosti je ale možná vidí úplně kdokoli, včetně paní z personálního oddělení vaší budoucí práce, která se právě teď rozhodla, že nejspíš nebudete vhodným kandidátem.