4 tipy, jak naplánovat dovolenou

Čvc 29, 2015 | Rodina, Životní styl

Společně s létem přichází pro většinu lidí také doba vytoužené dovolené. Ale je to opravdu tak? Opravdu se na dovolenou těšíme, nebo jsme z ní ve stresu už čtrnáct dní před odjezdem? Pokud patříte spíše k těm, kteří s blížícím se datem odjezdu nervózně přecházejí po domě a v noci se jim díky neustálému přemýšlení o tom, „co nesmíme zapomenout“ nedaří dobře spát, máme pro vás několik tipů, jak se tomuto stresování protentokrát vyhnout.

Seznam

K tomu, abyste byli aspoň o něco víc v klidu, většinou pomáhá jen obyčejná tužka a papír. Začněte si zhruba tak dva týdny před odjezdem poznamenávat, co s sebou musíte přibalit. Je dobré mít tento seznam po ruce, protože často vás něco napadne třeba v práci nebo po cestě do obchodu. Vyhnete se tak pozdějšímu lamentování, že jste k moři dětem zase nevzali potápěčské brýle.

Zapojte všechny členy rodiny

Stojí celá dovolená jenom na vás? Pak není divu, že jste z ní spíše nervózní než nadšení. Rozdělte úkoly rovnoměrně všem, partnerovi i dětem. Pokud nemáte úplně malé děti, určitě si zvládnou samy nachystat věci, jako jsou hračky, co si chtějí vzít k vodě, oblíbenou knížku…starší děti pak můžou pomoci s tím, co zajímavého lze v okolí navštívit. Rozhodně se proto nesnažte brát si všechny starosti na sebe, je to i vaše dovolená.

Nepřehánějte plánování

Všeho moc škodí a to platí i pro striktní plánování. Samozřejmě je dobré, pokud si uděláte určitou osnovu toho, co každý den chcete podniknout, v kolik hodin zhruba vyrazíte na cestu z domova a další. Nesnažte se však na těchto vizích přehnaně lpět. Nic se nestane, pokud nevyjdou nebo je nedodržíte. Plány jsou pouze pomocníkem, nikoli tím, kdo velí. Nezapomínejte proto, že hlavním účelem dovolené je odpočinout si a užívat si přítomnost vašich nejbližších. To, že jste vyjeli o hodinu později, než bylo v plánu, nikoho nezabije.

Sbohem, velký úklide

Většina žen má před dovolenou syndrom velkého úklidu. Ještě se musí před odjezdem umýt podlaha, utřít prach, vyprat všechno prádlo, převléct postele…a zbytek rodiny se často nechápavě ptá: proč, když tu stejně nebudeme? Možná je dobré se nad touto otázkou alespoň na chvíli zamyslet – opravdu vám stojí za to luxovat celý byt, když tam celý týden nebudete a po návratu bude celý obývák s koupelnou i kuchyní do 5 min vypadat jako po výbuchu bomby? Zkuste tedy pro jednou vypnout úplně a nenechte se rozhodit neuklizeným bytem před odjezdem, minimálně se tak vyhnete nechápavým pohledům partnera a odmlouvání ratolestí. Dobrá nálada a rodinná pohoda bude během vaší dovolené určitě důležitější, než vycíděná koupelna.