Poprvé na letním táboře: tahák pro rodiče

Čvc 18, 2015 | Rodina, Životní styl

Sezóna letních táborů je již v plném proudu a vaše dítko se na jeden takový pomalu chystá. Že jste z toho víc nervózní, než on? Není třeba. Poradíme vám, jak táborové odloučení přežít tak, abyste si vy i vaše ratolesti užili táborovou sezónu s úsměvem.

Neslibujte

Ač se většina dětí na tábory těší, těsně před odjezdem je přece jenom může přepadnout stesk a nejistota. V takové chvíli neslibujte dítěti, že pokud se mu bude stýskat, určitě pro něj přijedete. Je normální, že dětem se na začátku táborů vždy trochu stýská po domově, většinou se však jedná o záležitost 2 – 3 dnů, která je potom během spousty táborových aktivit rychle zapomenuta. Vyhnete se tak zbytečnému nařčení „Ty jsi mi to slíbila!“, nebo uplakaným scénám, které by dítěti v kolektivu ostatních táborníků zrovna nepomohly.

Mluvte s vedoucím

Samozřejmě vás jako rodiče mohou přepadnout obavy o tom, jak to na táboře probíhá, co se právě děje, jestli je vaše dítě v pořádku. Ovšem i proto jsou na táborech vedoucí, kteří mají skupinku malých dobrodruhů na starosti. Navažte proto při předávání dítěte kontakt s vedoucím, ujistěte se, že budete mít jeho telefonní číslo, na kterém ho můžete popřípadě zastihnout. Rozhodně nebombardujte telefonáty dítě – nezapomínejte, že i ono si má „užívat“ týden či dva v nepřítomnosti rodičů a vyzkoušet si trochu samostatnosti.

Zkuste nejezdit

Toto pravidlo platí o to víc, pokud vás vaše dítko bombarduje zpočátku plačtivými telefonáty. Pokud si myslíte, že váš příjezd by dítě uklidnil, mýlíte se. Výsledkem by byl pravý opak – slzy jako hrách a nekončící smlouvání o odjezdu domů. Berte pobyt vaší ratolesti jako takovou malou zkoušku pro obě strany, třeba budete překvapeni, že vaše dítě snáší odloučení od rodičů mnohem lépe, než jej snášíte vy sami.

Vsaďte na dopisy

Na některých táborech se snaží vést děti k tomu, aby namísto SMS zpráv domů napsaly alespoň pár dopisů. Pro dnešní mládež je to něco nového, většina z dětí totiž dopis nikdy nepsala. To platí i pro vás – místo zkratkovité zprávy zkuste dítě potěšit dopisem o tom, co doma děláte, že se na něj těšíte apod. Budete tak mít přinejmenším hezkou vzpomínku na první táborové dobrodružství.