Vegetariánství, veganství, vitariánství: víte, co to je?

Srp 28, 2015 | Jídlo, Zajímavosti, Životní styl

Vegetariánství, veganství, vitariánství. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Většina lidí dokáže popsat vegetariánství, se zbylými dvěma pojmy si dobře poradí jen málokdo. Pojďme si udělat ve všech třech názvech pořádek a trochu zadiskutovat nad tím, zda jsou tyto životní styly opravdu vhodné pro správnou životosprávu.

Vegetariánství

Asi nejznámější je mezi lidmi vegetariánství. To se vyznačuje absencí v konzumaci masa, ale také želatiny či sádla, obecně tedy odmítá tzv. „jatečné“ produkty. Lidé se kloní k tomuto způsobu života většinou z etického přesvědčení, že zabíjet zvířata člověku nepřísluší. Stejně tak někteří vyznávají myšlenku, že život bez masa je zdravější a ekologičtější pro celou planetu. Jaké výhody má vegetariánství? Vegetariáni prakticky nekonzumují živočišné tuky, tudíž mají mnohem nižší pravděpodobnost srdečního infarktu, nižší hladinu cholesterolu, nemají problémy s vysokým krevním tlakem. Mají dobrý přísun vitamínu, například C a E, více se jim vyhýbá i rakovina konečníku či tlustého střeva. To, co je naopak trápí víc než běžnou populaci je fakt, že jim chybí určité vitaminy a látky, jako je třeba B2, vitamin D, železo, vápník, což je přímo kritické pro těhotné ženy nebo děti.

Veganství

Přísnější formou vegetariánství je veganství. Pokud je člověk vegan, pak se vyhýbá veškerým živočišným produktům, tzn., že nejí maso, vajíčka, mléčné výrobky, med…Vegani tudíž musí být v porovnání s vegetariány mnohem pečlivější při sestavování jídelníčku, hrozí totiž naprostá absence důležitých látek a vitaminů, mezi nimi i pro tělo nezbytný vápník.

Vitariánství

Asi nejzajímavější formou vegetariánství jsou vitariáni. Pro ty je typické, že veškerou stravu konzumují v syrovém stavu. Je pro ně tedy zcela nepřípustné dopřávat si jídla, které jsou vařená, pečená, nebo dokonce smažená. I samotné vitariánství má své výhody, je zde menší riziko vzniku rakoviny, vitariáni mají více vitaminu C, který běžně zničíme tepelnou úpravou, jsou štíhlejší, mají dobrý metabolismus apod. Co se negativ týče, vitariání mají problém s trávením – syrovou stravu zkrátka nezpracuje lidský žaludek tak dobře, jako tepelně upravenou. Opět zde hrozí nedostatek vápníku a železa a některé látky nedokáže využít organismus vůbec, pokud neprojdou tepelnou úpravou.

Pokud vy sami přemýšlíte o tom stát se vegetariánem, veganem, či vitariánem, myslete na to, že pokud uzmete jednu část stravy, například maso, musíte o to více myslet na vyvážení jídelníčku jinými potravinami a jeho pestrost.