Vysokoškolský život: stres, svoboda a výhody v jednom

Zář 2, 2015 | Rodina, Životní styl

Září a říjen znamenají nejen start školního roku, ale také začátek semestru všem vysokoškolákům. Čeká letos i vás nástup na vysokou? Pak pro vás máme malou nápovědu toho, na co se během studia připravit. Život vysokoškoláka je totiž úplně jiný, než život všech ostatních lidí a my vám řekneme, proč tomu tak je.

Změna času

Studenti se dají vlastně rozdělit do dvou skupin: ti, co mají spoustu času a ti, co ho nemají vůbec. Pokud se chystáte na obory jako je medicína, farmacie nebo třeba veterinární lékařství, budete téměř vždy zapadat do druhé skupiny. První skupina studentů pak většinou spadá pod sociální obory. Není to proto, že by nemuseli vůbec nic dělat, ale zkrátka budoucí doktor nebo lékárník se na svoji profesi musí přece jenom více a hlouběji vzdělávat, než třeba potenciální politolog. Ať už budete patřit tam či onam, připravte se na to, že pojetí času se u vás radikálně změní. Buď nebudete vědět, co s nově nabitým časem, anebo naopak vstanete v 7 hod ráno a ani si neuvědomíte, že je půlnoc a vy stále ležíte v knihách. Čas se zkrátka s nástupem na vysokou podstatně mění.

Ztráta soukromí

Ať už chcete bydlet na kolejích nebo si pronajmete s kamarády byt, soukromí se stane luxusem. Společná koupelna, záchod a většinou také pokoj znamenají, že budete občas s láskou vzpomínat na svůj dětský pokojíček. Jakmile si však jednou zvyknete, oceníte i pozitiva – vždycky budete mít s kým si vykládat, zajít na pivo, nebo probrat včerejší přednášku.

Bláznění o zkouškovém

Než přijde zkouškové, budete mít (opět kromě mediků a jim podobným, ti totiž mají zkouškové prakticky celý semestr) pocit, že vysoká je vlastně brnkačka. Nenechte se zmýlit. S nástupem první zkoušky zjistíte, co že to vlastně studujete za obor a jaké to nesmyslnosti se musíte učit i na vysoké. Samozřejmě také nebude stíhat, protože kromě zkoušek budete muset dokončovat seminární práce. O zkouškovém se zkrátka nudí málokdo a každý v tuto dobu pozná kouzlo stresu a zrádné prokrastinace.

Slevy všude, kam se podíváš

Velkou výhodou studentského života je samotný status studenta. Jdete do divadla, muzea, galerie, kina…a dostanete studentskou slevu, která je občas až 50 %. Být studentem vás zkrátka naučí se všude ptát, zda vám nenabídnou slevu. A vězte, že ve více než polovině případů se určitě trefíte.

Nejlepší období života

Ať už to může vypadat jakkoli, pravdou zůstává, že studentský život označuje spousta lidí jako nejhezčí období svého života. Osamostatníte se, nikdo vás nekontroluje, máte spoustu slev a díky volnějšímu školskému režimu (což opět neplatí pro mediky) si můžete přivydělat i slušné peníze na brigádách. Pokud proto budete při prvním zkouškovém propadat do depresí, zhluboka se nadechněte a řekněte si, že i to jednou skončí. Studentem na vysoké jsme přece jen jednou za život. Nebo dvakrát.