Pes jako nový člen rodiny: ano nebo ne?

Lis 30, 2015 | Rodina, Životní styl

Možná na vás naléhají vaši děti, možná si sama pohráváte s myšlenkou, že si domů pořídíte nového psího parťáka. Jak ale určitě tušíte, pořídit si čtyřnohého kamaráda je jedna věc, ale starat se o něj tak, aby byl spokojený on i vy také, je věc druhá. Co byste si proto měla nechat projít hlavou předtím, než si pejska pořídíte?

Spousta času

Ne nadarmo se říká, že se psy a především pak se štěňaty je to jako s malým dítětem. Musíte na ně mít spoustu času, trpělivosti a lásky. Pejskovi nebude stačit pouze pohlazení jedenkrát za den, naplnění misky se žrádlem a vodou, nebo pětiminutové vyběhnutí na ulici, aby se vyčůral. Pokud víte, že jste celý den v práci a nikdo jiný se pejskovi nebude moct věnovat, popřemýšlejte, zda je domácí mazlíček správnou volbou.

Výběr plemena

Psa bychom neměli vybírat podle toho, zda se nám líbí černý, bílý nebo třeba flekatý. Každé plemeno se vyznačuje určitými charakteristikami, které není dobré přehlížet. Chcete psa milujícího děti? Nebo pravého hlídače? Výběr rady je extrémně zodpovědné rozhodnutí a s jeho důsledky budete muset žít několik let.

Podmínky u vás doma

Bydlíte v domě a máte spoustu prostoru, nebo naopak v malém bytě, kde by se jakýkoli větší pes trápil? Zvažte, zda dokážete novému členovi rodiny vytvořit opravdu domácí prostředí. Nezapomínejte, že především štěňata jsou hodně aktivní a určitě nezůstanou po celý den poslušně sedět tam, kam je položíte.

Finanční výdaje

Mít psa patří k poměrně drahým koníčkům. Zvažte proto, jestli si ho můžete opravdu dovolit. Samozřejmě platí čím větší pes, tím větší vítr v peněžence. Počítat musíte nejenom se žrádlem, ale také s případnými výdaji u veterinářů, kterým se nevyhnete se žádným psím kamarádem.