Pusťte si světlo do života

Lis 6, 2015 | Bydlení, Životní styl

„V podstatě od půlky října do března jsem neuvěřitelně unavená,“ říká moje kamarádka Zdeňka. Podle odborníků není jediná, komu krátké dny s minimálním počtem slunečných dnů způsobují únavu.

Těžko dnes soudit, jestli změna času, které se naše tělo chtě nechtě musí každý rok na konci října přizpůsobit, byla šťastným krokem. Existuje ale pár fint, jak na tmavé večery i rána vyzrát.

Vstávání za světla

Všimli jste si, že když vás probudí sluníčko svítící do oken, vyskakuje se vám z postele mnohem snáz a celý den je růžovější? Za to může světlo a hormon melatonin, který produkuje lidský mozek od stmívání až do rána. Díky němu spíme jako mimina. Jenže když ráno nezasvítí světlo, jeho produkce se v mozku nezastaví a na nás padne únava. Ideální je se i v zimě probouzet do denního světla, jenže tenhle luxus si může dopřát jen hrstka z nás. Řešením ale může být umělé světlo napojené na časový spínač. Do ložnice zvolte takové, které místnost zalije příjemným teplým světlem a nebude vás oslňovat. Nejlepší jsou svítidla s mléčným stínítkem svítící nahoru. Velmi slušný výběr za dobré ceny najdete na internetu.

Dělejte to, co vás baví a nabíjí

Tohle je věc, na kterou spousta lidí zapomíná. Přitom při činnosti (a to může být i práce) vykonávané s láskou a nadšením se tělo a hlava nejlépe zrelaxuje. Důsledkem toho se vám lépe a kvalitněji spí a tím pádem i vstává. Pozor, je ale nutné, abyste se při takovéhle činnosti dostali do tzv. flow, stavu, kdy jste do své aktivity zabraní natolik, že nevnímáte nic kolem vás. Rádi vaříte? Investujte do kvalitního kuchyňského osvětlení a vařte, zdobte a ochutnávejte i během pošmourných večerů.

Pasivně relaxujte

Aktivní odpočinek je jedna věc, ale nezapomínejte ani na pasivní relax. Dejte si s partnerem dvojku vína a popovídejte si o tom, co budete dělat na jaře a v létě. Ztlumte koupelnová světla, napusťte si horkou vanu a meditujte. Zavolejte kamarádce, se kterou se už půl roku nedokážete sejít a pokecejte spolu aspoň přes telefon. Kdy jindy podlehnout příjemnému lenošení, než v zimě, kdy se i život v přírodě tak nějak zpomaluje…