5 + 1 rada, jak si vybrat půjčku

Pro 1, 2015 | Peníze

Zvažujete možnost vzít si půjčku, ale nejste si jisty, zda jde o správné rozhodnutí? Neznáte náš finanční trh a nevíte, na jaká úskalí můžete při půjčování peněz narazit? Pokusíme se vám objektivně poradit, na co si při výběru půjčky dát pozor.

Jak se při rozhodování o úvěru nespálit?

Nebankovní půjčky se v posledních letech hodně rozšiřují. Trh je v této oblasti značně nepřehledný. Kdo je na něm nováčkem, může velice snadno naletět. Poradíme vám proto, jak si úvěr vybírat.

Nechte si čas na rozmyšlenou

Pokud se rozhodnete vzít si půjčku, neberte první nabídku, která na vás v reklamě zaútočí. Věnujte výběru čas a porovnávejte nabídky. V základní orientaci vám mohou pomoci internetové srovnávače, ale nespoléhejte jenom na ně. Dobré jsou reference od známých, přátel, rodiny. Pozor na recenze na internetu. Mohou být placené a nemusí zcela odpovídat realitě. Objektivnější jsou nezávislá diskusní fóra, kde se lidé otevřeně svěřují se svými zkušenostmi.

Studujte podmínky

Před souhlasem s půjčkou si pečlivě prostudujte podmínky, a to i v případě, že si půjčujete pouze malé částky například do 5000 Kč. Na částky do 4999 Kč dokonce není třeba mít podle zákona písemnou smlouvu, stačí pouze odsouhlasit podmínky. I v takovém případě je ale důležité se předem seznámit se všemi riziky. Smlouvy vždy počítejte celé až do konce včetně různých dodatků malými písmeny. Pokud něčemu nerozumíte, hned se ptejte. Poskytovatel půjčky je povinen odpovědět na vaše otázky. Pokud vám pravidla půjčování nedokáže uspokojivě vysvětlit, nebo odpovídá vyhýbavě, poohlédněte se raději po úvěru jinde.

Zjišťujte výhodnost půjčky

Zjistěte si předem výše úroků a RPSN. Seriózní firmy vám poskytnou informace o obojím. Musíte je znát ještě předtím, než úvěr uzavřete. Pokud smlouva o půjčce neobsahuje RPSN, odporuje zákonu. V takovém případě ji rozhodně nepodepisujte. Lichva je dnes bohužel velmi rozšířená, přispívají k tomu i nedostatečné zákony v této oblasti. Seriózní poskytovatel půjček se od lichváře liší právě tím, že půjčuje za předem jasně definovaných podmínek, které dodržuje. Nenutí vás do podepisování bianko směnek nebo odsouhlasení smluv, u kterých nejsou přesně dané úrokové podmínky.

Pročtěte si smlouvu a další dokumenty

Dejte si pozor na různé skryté poplatky. I když máte pocit, že vámi vybraná půjčka má nízké úroky, nemusí to ještě znamenat vítězství. Ještě důležitější než samotné úroky je RPSN, do něhož jsou zahrnuty i poplatky. Častou chybou je právě skutečnost, že se lidé soustředí jenom na úroky a na RPSN se neptají. Pak jsou nepříjemně překvapeni, o kolik půjčku přeplatí.

Myslete i na nejhorší

Zajímejte se o případné sankce, které mohou vzniknout, pokud nebudete řádně splácet. Je třeba mít už při uzavření úvěru informace o tom, co vám v takovém případě hrozí a vám to stojí za riziko.

Nepodlehněte prvoplánovému lákání

Půjčka bez doložení příjmů může na první pohled vypadat velice lákavě. Nemusíte žádat zaměstnavatele o potvrzení o příjmu nebo hledat daňové přiznání, pokud patříte mezi OSVČ. Společnosti, které tento typ úvěru nabízí, si ale řeknou o vyšší úrok. Pečlivě si tedy vše promyslete a především spočítejte.

V případě problémů hned jednejte

Na závěr ještě jedna důležitá rada. Pečlivě si projděte všechny Úvěrové pasti – jak se nezadlužit až po uši. Pokud se vám přesto vinou nepříznivých okolností stane, že nebudete moci úvěr splácet, nevyčkávejte a hned kontaktujte poskytovatele půjčky. Většinou je možné prodloužit splatnost úvěru, i když se za tuto službu platí. Lze se domluvit i na splátkovém kalendáři. Důležité ale je situaci neodkladně řešit a nečekat, než se rozjede kolotoč sankcí.