5 rad, jak si poradit s kašlem

Led 5, 2016 | Jídlo, Rodina, Životní styl

Urputný kašel dokáže občas potrápit všechny z nás. Určitě ale hned není důvodem, abychom utíkali k doktorovi nebo do lékárny pro drahé a často nefungující léky. Už naše babičky totiž věděly, jak si s takovým kašlem poradit, aniž byste museli vylézt z postele. A tak jsme pro vás vybrali několik moudrých rad, jak na to.

Cibulová dobrota

Ačkoli možná nad tímto domácím receptem budete krčit nos, zkuste se překonat a určitě ho vyzkoušejte, patří totiž k těm nejúčinnějším. Cibuli nakrájejte na malé kousky, dejte ji do misky a zasypte cukrem nebo smíchejte s medem. Takto naložená pustí po chvíli šťávu, kterou si pak po lžičkách servírujte.

Olejový zábal

Pokud vás trápí suchý kašel, pak pomůže olejový zábal. Namočte bavlněný hadřík do teplého, ale ne horkého oleje, dejte si jej na prsa, přikryjte igelitem a dekou a nechejte zhruba půl hodiny působit. Vhodné jsou oleje z cedrového dřeva, rozmarýnu či tea tree oleje.

Priessnitzův obklad

Tato léty prověřená metoda také dokáže ulevit od kašle. Jak na ni? Namočte šátek do studené vody, vyždímejte a vlhký omotejte okolo krku. Následně jej obalte igelitem a na závěr převažte dalším šátkem, tentokrát suchým. Výsledkem je, že dojde k zapaření místa a tedy i k poměrně rychlému prokrvení. Obklad na krku nechte cca 15 – 45 min.

Lékořice

K uvolnění zahleněného krku zkuste lékořicový čaj. Jednu lžíci kořene lékořice zalejte asi 0,5 l vroucí vody a nechte zhruba 10 min. louhovat. Po zcezení vznikne lékořicový čaj, který popíjejte dvakrát denně.

Ořechový čaj

K výrobě tohoto netradičního čaje, který pomůže při vlhkém kašli, budete potřebovat asi 12 skořápek z vlašských ořechů a půl litru vody. Skořápky namočte do vody a nechte 12 hodin louhovat. Následně povařte vodu spolu se skořápkami a zceďte. Pro ještě větší účinek si ho oslaďte medem. Takto připravený vlažný čaj můžete popíjet i několikrát denně.