Jak ulevit namoženým svalům

Úno 23, 2016 | Životní styl

Byli jste si zacvičit a po efektivním tréninku se nemůžete kvůli bolesti svalů skoro hnout? Pravděpodobně jste cvičili svědomitě, a proto na sebe můžete být právem hrdí.

Na druhou stranu ale vysoké zatížení svalů znamená, že vás svaly budou bolet.

Níže jsou uvedeny některé triky, díky kterým si svalovou bolest zkrátíte nebo alespoň mnohonásobně zmírníte.

Strečink

Po každém tréninku by mělo následovat důkladné protažení těch svalů, které byly nejvíce namáhány a je jedno, jestli jste zrovna posilovali nebo vytrvalostně běželi. Po tréninku je také dobré se pořádně zklidnit – nejlépe aktivním výklusem či procházkou v rychlejším tempu.

Strava a tekutiny

Během tréninku je důležité doplňovat tekutiny, nejlépe ve formě čisté vody. Pokud však trénujete déle jak hodinu, je dobré do pitného režimu zařadit i některé iontové nápoje, které vám kromě tekutin pomohou doplnit i nezbytné ionty, jež se během fyzické zátěže vyplavují.

Po tréninku je pro lepší regeneraci svalstva vhodné zařadit menší sacharidovou svačinu, a to asi do půl hodiny po zátěži. Za další hodinu až dvě si pochutnat na vyváženém hlavním jídle bohatém na všechny potřebné živiny.

Spánek

Další věcí, kterou bohužel mnoho lidí podceňuje, je spánek. Jen při dostatečně dlouhém spánku se mohou vaše svaly správně regenerovat a načerpat síly na další trénink. Zejména ve dnech zvýšené fyzické zátěže proto choďte uléhat o něco dříve a zajistěte si dostatečně dlouhý a nerušený noční klid.

Lehký pohyb

Pokud vás svaly bolí opravdu hodně, zkuste si zajít na půl hodinky lehce zaběhat, nebo se alespoň projít. Na odbourání kyseliny mléčné nahromaděné ve svalech může pomoci taky plavání, které má regenerační účinky na klouby a šlachy.

Masáž

Zapomeňte ale na tvrdé thajské masáže a raději si zajděte na speciální sportovní masáž, která vám pomůže od svalové bolesti. Masáže mají skvělou schopnost zahřívat tělo, což je to nejlepší, co můžete pro své namožené svaly udělat. Nenechejte se tedy odradit od cvičení jen kvůli následné bolesti svalů.

Pamatujte, že co bolí, to sílí a vy se tak za nějaký čas budete moci těšit perfektním křivkám.

Zkuste po tréninku zmíněné regenerační pomocníky a uvidíte, že vás mnohem dříve dostanou zpět do formy.