Dětské bankovní účty: proč je (ne)mít

Bře 31, 2016 | Peníze, Rodina, Životní styl

I děti můžou mít své vlastní bankovní účty. Můžou s kartou nakládat podobně jako dospělí, samozřejmě s určitými omezeními. Ne všichni rodiče jsou však při představě svého potomka s platební kartou v ruce příliš nadšení. I v tomto případě totiž platí, že nic není černobílé. Dětské bankovní účty mají jak svá úskalí, tak i přínosy. A je jenom na rodičích, čemu dají přednost. Jaká jsou pro a proti?

Naučí se hospodařit s penězi vs. bude utrácet

Asi jedním z nejdůležitějších argumentů je to, že dítě bude zbytečně utrácet peníze, ke kterým bude mít vlastně jednoduchý přístup. Není to ale stejné, jako kdyby vaše dítko mělo peníze v pokladničce, ke kterým má také přístup kdykoli? V tomto případě je výhodou účtu, že rodič může bez problémů kontrolovat jeho stav, případně nastavit limity pro výběr, což je u klasického prasátka nemožné (pokud tedy neplánujete každý den přepočítávat mince).

Už samotný účet je výchovný vs. pouze účet nestačí

Někteří rodiče se domnívají, že samotný účet je sám o sobě výchovný a dostatečně učí děti, jak hospodařit s penězi (pokud by nebyl, k čemu pak vlastně je?). Ostatní pak argumentují, že účet sám o sobě určitě výchovný není. Pravda je nejspíš někde mezi. Využívání internetového bankovnictví a následně manipulace s kartou je do jisté míry opravdu poučná. Dítě se naučí, jak vše funguje a zkrátka se v tom naučí chodit. Na druhou stranu pokud si jako rodič neuděláte čas na to, abyste se s dětmi pobavili o tom, že peníze opravdu nepřistávají na účtu jen tak samy od sebe, a že by měli myslet i na „horší časy“ a sem tam si něco uspořit, nejspíš tato bankovní výchova nebude mít hlubší smysl.

Bankovky jsou přežitek vs. kartou to tolik nebolí

Podle některých vymizí bankovky jako platidlo během několika málo let a je proto vhodné děti naučit hospodařit s „virtuálními“ penězi co nejdříve. Druzí ale oponují v tom, že dítě bude peníze bezmyšlenkovitě utrácet. A to z toho důvodu, že se z penězi vlastně reálně nerozloučí, jelikož je nikdy nebude mít fyzicky v ruce. Co může být schůdným řešením? Dokud bankovky jako takové existují, naučte dítko, jak se vybírá z bankomatu. Lépe si tak představí reálnou podobu peněz a možná je opravdu dvakrát obrátí v ruce, než si koupí sladkosti nebo nějakou hračku.