Historie prvního máje

Dub 27, 2016 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Ačkoli by si například Britové mohli myslet, že mají patent na svátek všech zamilovaných, tedy Valentýn, Češi by jim mohli hrdě ukázat, že tomu tak není. I my totiž máme svůj den plný lásky. Je jím dobře známý první máj, který je mezinárodně uznávaný jako svátek práce  zavedený v roce 1889. My se však nyní podíváme na historii prvního května z pohledu těch, kteří se v tento den líbají pod rozkvetlou třešní.

Proč se líbáme

Jak tedy vznikla tato hezká tradice políbit svoji milou pod rozkvetlou třešní? Najít původ tohoto zvyku není jednoduché. Některé prameny uvádí, že se může jednat o pozůstatek keltského svátku, který chápe první máj jako období plodnosti. Jiní říkají, že o podobné tradici nenajdeme žádné zmínky například ve starých lidových spisech, tudíž se může jednat o tradici, která není starší více než sto let. Svátek by však mohl vycházet také ze zvyklosti, která sahá až do patnáctého století – stavění májek. Dodnes mládenci na některých vesnicích staví májku, tedy co nejvyšší a většinou jehličnatý strom, a bedlivě hlídají, aby ji nepodřízli hoši z vedlejší vesnice. Stejně tak na některých vesnicích muži stále staví malé májky pod okny své milé, které tak vyznávají svoji lásku.

Ať neuschnu

Ať už základy tohoto svátku zamilovaných pocházejí odkudkoli, příčina líbání se pod rozkvetlou třešní je vždy stejná: protože je rozkvetlá třešeň plná života a energie, políbí-li pod ní muž ženu, zajistí jí tak, že jeho milovaná neuschne a bude krásná po celý rok. Spoustě párům však namísto třešně stačí jakýkoli jiný rozkvetlý strom, který je zrovna po ruce.

Vývoj svátku

Oslava jara dostala už na konci 19. století nový kabát. Studenti začali pořádat tzv. majálesy, které byly oslavou bezstarostného studentského života, mladického veselí a lásky. Tento zvyk se udržel dodnes, ačkoli v trošku modernější podobě. Současné majálesy představují hudební festivaly, které každoročně navštěvují tisíce mladých lidí.