4 kroky ke zdravému spánku

Čvn 21, 2016 | Bydlení, Rodina, Životní styl

Špatně se vám spí a nevíte, co s tím? Možná byste se měli zamyslet nad tím, zda je ve vaší ložnici vhodné prostředí pro kvalitní spánek. Důležitou roli hrají matrace, přikrývky a polštář, ale i teplota vzduchu a jeho vlhkost. Máme pro vás několik rad, jak vypadá ideální ložnice a co vám pomůže k tomu, aby i ta vaše byla pro váš spánek tou nejlepší.

Klima

Teplota vzduchu v ložnici by se měla pohybovat okolo 18 °C, rozhodně by neměla být přes 20 °C. Důležitá je i vlhkost vzduchu. V zimních měsících by v ložnici měla být v rozmezí 45 – 65 %, v létě pak mezi 40 – 55 %. S teplotou vzduchu si lehce poradíte sami – stačí nechat přes den, případně i noc, pokud není příliš velká zima, otevřené okno. Vlhkost už je ale horší a ve spoustě ložnic je zcela nedostatečná. Změnit to můžete díky zvlhčovačům vzduchu, které vám zaručí vždy optimální klima.

Správná matrace

Velkou roli při spaní hraje matrace. Při jejím pořizování se určitě nevyplácí šetřit, kromě kvality spánku ovlivňuje také to, zda vaše záda nebudou trpět například na příliš měkkém materiálu. Nezapomínejte také na to, že matrace by se měly měnit zhruba jednou za deset let, a to jak z hygienických, tak i technických důvodů, protože postupně ztrácejí svoji pružnost a mění tvar.

Vhodná postel

Kvalitu spánku ovlivňuje také konstrukce vaší postele. Ta by měla být pevná, ideálně z masivního dřeva, které vám poskytne nutnou stabilitu během vašeho spánku. Doplňovat by ji měly lamelové rošty. Zajistí totiž dostatečnou prodyšnost a cirkulaci vzduchu.

Pokrývka a polštář

Pokud máte doma peřiny a polštáře ještě po babičce, je načase je vyměnit. Staré přikrývky i polštáře jsou často vyplněny peřím a obsahují spoustu prachu, což je pro alergiky pekelná kombinace. Sáhněte proto po nových, které jsou dnes vyplněné nezávadnými materiály vhodnými i pro alergiky. Myslete také na to, že kvůli hygieně by se měl polštář obměňovat každé tří roky.