Jak se naučit bruslit na inlajnech

Čvn 29, 2016 | Krása, Rodina, Životní styl

Vždycky, když kolem vás někdo prosviští na in-line bruslích, napadne vás, že byste to taky měli někdy zkusit. Pak tuto myšlenku zase rychle zapudíte, protože vám přece dávno není dvacet a na to, abyste se naučili úplně nový sport, je už pozdě. Že jsme právě přesně popsali vaše myšlenky?

Pak jste na velkém omylu. Naučit se dobře jezdit na kolečkových bruslích zvládne prakticky každý, kdo je alespoň trochu sportovně nadaný. Nejdůležitější je hlavně radost z jízdy, zbytek přijde sám.

Jaké brusle koupit

Počítejte s tím, že kvalitní brusle pořídíte okolo tří a půl tisíce korun. Při jejich výběru si všímejte následujícího:

  • bota vám musí perfektně padnout, nikde nesmí tlačit, ani by neměla být příliš volná
  • pro začátečníky jsou vhodnější brusle, které jsou v oblasti lýtka vyšší, protože poskytují větší oporu při jízdě
  • vyberte si takové brusle, které mají brzdu na patě, jízdu bez brzdy jako začátečníci raději neriskujte
  • brusle s menšími kolečky jsou pro začátečníky vhodnější, nejsou totiž tak rychlé a jsou stabilnější

Nezapomeňte na chrániče

Při kupování bruslí si pořiďte také chrániče a přilbu. Rozhodně se nevyplatí být při prvních jízdách za hrdiny a riskovat vážná zranění, jako je třeba otřes mozku. Jako začátečníci byste si proto měli pořídit:

  • přilbu (klidně cyklistickou), která vám musí perfektně padnout
  • chrániče na kolena, lokty a dlaně – ani bez jednoho se neobejdete, pokud nechcete být celí odření, kolena a dlaně jsou totiž první místa, která vystavujete při pádu vpřed, při pádu vzad jsou to zase lokty

Jak začít

Teď už máte pořízené veškeré základní vybavení. Co dál? Pokud se chcete naučit bruslit opravdu se vším všudy, přihlaste se do in-line kurzů bruslení, ve kterých vám zkušení instruktoři ukážou, jak na to. Vyhnete se chybám, které se později špatně odnaučují. Pokud chcete ušetřit, poproste někoho z přátel či rodiny, kdo již bruslení ovládá. Za zkoušku stojí také zabrousit na internet, zda v místě vašeho bydliště neexistuje parta bruslařských nadšenců, kteří vás rádi přijmou mezi sebe a pomůžou vám se začátkem.