11 potravin, díky kterým můžete vypadat mladší

Čvc 14, 2016 | Jídlo, Krása, Životní styl

Jste to, co jíte. Okamžitě se nám vybaví rusovlasá paní s brýlemi a přísným výrazem, která před zraky smutných tlouštíků brakuje jejich lednice a plní je zeleninou. Tohle úsloví je ale pravdivější než si myslíme, což je nám v dnešní době předhazováno na každém kroku. Svět se doslova zbláznil do zdravého stravování a cvičení. Všichni nám na Instagramu ukazují, co právě snídají, obědvají, večeří, jak cvičí, jak si fotí své vydřené postavy v zrcadle ve fitku. Jasně, no pain, no gain. Ale o tom jindy. Nemusíme se přeci teď ve 30 stupňových vedrech vařit ve fitku na pásu. K tomu, abychom se cítili lépe a také vypadali lépe, nám může stačit následující. Představujeme 11 potravin, díky kterým doslova omládnete. Samozřejmě jsou to klasiky, které určitě znáte, ale my vám prozradíme, proč jsou pro naše tělo tak blahodárné.

1. Extra panenský olivový olej

Extra panenský olivový olej patří mezi nejzdravější tuky vůbec a vědecké výzkumy ukazují, že pomáhá předcházet běžným nemocem spojeným se stárnutím. Snižuje krevní tlak, nebezpečí srdečních onemocnění, metabolického syndromu a je také účinným nástrojem v boji s rakovinou. Další výhodou je to, že díky němu bude vypadat vaše kůže mladší. Laboratorní studie totiž ukazují, že olivový olej má silné protizánětlivé účinky a chrání kůži před poškozením od slunce. Dvě studie provedené na dospělých jedincích ukázaly, že těm, kteří užívali mononenasycené tuky, nehrozí takové poškození od slunce.

2. Zelený čaj

Zelený čaj má silné antioxidační vlastnosti, které chrání kolagen pleti před poškozením sluncem a mohou vést ke snížení známek stárnutí. Studie ukazuje, že ženy se sluncem poškozenou pletí se po dobu 8 týdnů léčily krémem ze zeleného čaje a poté byla jejich kůže pružnější. Zelený čaj také snižuje riziko cukrovky, zánětů a srdečních onemocnění.

3. Tučná ryba

Tučné ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které mohou poskytnout ochranu před záněty, srdečním onemocněním a poškozením pokožky. Například losos má ve svém oranžovém pigmentu látku astaxanthin, která je silný antioxidantem. A také uchovává naši pokožku mladou.

4. Hořká čokoláda/kakao

Hořká čokoláda s vysokým obsahem antioxidantu flavanolu chrání kůži proti poškození sluncem. Může také zlepšit hydrataci pokožky, její vláčnost a tok krve. Nicméně množství flavanolů se liší podle druhu čokolády, proto kupujte alespoň tu se 70 % kakaa. Jedna ze studií ukazuje, že velké množství flavanolu zdvojnásobí čas, který můžete strávit na slunci, než zčervenáte.

5. Zelenina

Zelenina má rovněž vysoké antioxidační účinky, což snižuje riziko srdečních onemocnění, šedého zákalu a rakoviny. Zelenina je bohatá na živiny, nemá téměř žádné kalorie a je také bohatá na obsah karotenoidů (třeba beta karoten), které chrání před slunečním zářením a volnými radikály, jež mají vliv na stárnutí. Nejlepšími zdroji beta karotenu jsou mrkev, dýně a sladké brambory. Prospěšný je v zelenině také vitamin C, který je nepostradatelný pro tvorbu kolagenu. Vysoký obsah vitaminu C má například listová zelenina, paprika, rajčata nebo brokolice.

6. Lněná semínka

Lněná semínka mají úžasné zdravotní přínosy. Obsahují lignany, které dovedou snížit hladinu cholesterolu, redukují cukr v krvi a snižují riziko rakoviny prsu a prostaty. Jsou také skvělým zdrojem omega-3 mastné kyseliny zvané ALA, která chrání kůži před slunečním zářením. Lidé, kteří zařadili do svého jídelníčku lněná semínka nebo olej z nich, měli po 12 týdnech hydratovanou a jemnější pokožku.

7. Granátová jablka

Jsou jedním z nejzdravějších druhů ovoce. Jejich antioxidační aktivita je ještě vyšší, než u zeleného čaje. Granátová jablka působí proti zánětům, upravují hladinu cukru v krvi, zvyšují produkci kolagenu, chrání kůži před sluncem a dokonce zlepšuje regeneraci u pacientů s rakovinou tlustého střeva.

8. Avokádo

Avokádo je bohaté na zdravé tuky, vitamíny a minerální látky. Navíc skvěle chutná! Pomáhá bojovat se záněty, chrání kůži před sluncem a pomáhá napravit poškozenou DNA díky polyhydroxylovaným tučným alkoholům.

9. Rajčata

Rajčata poskytují řadu výhod pro zdraví, a to také díky vysokému obsahu lykopenu, což je specifický typ karotenoidu, který redukuje srdeční choroby, mrtvici a rakovinu prostaty. Studie ukazuje, že lidé, kteří 15 týdnů konzumovali stravu s vysokým obsahem lykopenu spolu s dalšími rostlinnými antioxidanty, pak vykázali ústup v hloubce vrásek. Zkuste vařit spolu se zdravými tuky (např. olivový olej) a posílíte vstřebávání lykopenu do těla.

10. Koření

Umí mnohem více, než jen dodat jídlu chuť. Koření obsahuje různé složky rostlin, které mají příznivý vliv na zdraví a pokožku. Například u skořice bylo prokázáno, že zvyšuje produkci kolagenu vedoucí ke zvýšení pevnosti a pružnosti pokožky. Také redukuje poškození kůže vzniklé v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi. V chilli se nachází kapsaicin, který může omezovat změny v kožních buňkách související s věkem. Zázvor například obsahuje gingerol, jenž má protizánětlivé účinky, a má tak vliv na stařecké skvrny způsobené slunečním zářením.

11. Vývar

Při vaření se z kostí z masa, drůbeže nebo ryb do vývaru uvolňují minerály a pro vaše tělo prospěšné složky. Jednou z nich je kolagen, který prospívá svalům a kostem. Kolagen se během vaření přeměňuje na gelatin plný aminokyselin a formující nový kolagen v kůži. Podle studií má kolagen také vliv na redukování vrásek, pružnost a pevnost kůže. Ženám po menopauze, které užívaly kolagenové doplňky 12 týdnů spolu s vitaminy C a E, se výrazně redukovala hloubka vrásek.