Chyť si svého Pokémona

Čvc 26, 2016 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Taky už jste si všimli  podivné mánie chytání pokémonů v ulicích pomocí mobilních telefonů? Tráví vaše ratolest hodiny díváním se do displeje a vítězoslavnými pokřiky “Mám tě, čármandre”? Máme pro vás několik rad, jak se vyznat ve světě nové hry Pokémon GO a držet krok s dobou.

O co jde

Pokémon GO je geolokační hra založená na pohybu po mapě (tu si “půjčuje” od Google) a chytání pokémonů v jednoduché minihře, kdy pokémona musíte chytit do pokébalu. Atraktivní na tom je, že hra využívá principu augmented reality, tedy přidávání různých vrstev na displej telefonu, na kterém je zobrazeno okolí, jako když fotíte. V tomhle konkrétním případě jde o přidávání právě pokémonů, takže ti pak stojí na chodníku, na stole, poletují okolo vás ve vzduchu, zkrátka kdekoli. To se dá dá samozřejmě pomocí fotoaparátu zvěčnit. Ve hře tedy chodíte po mapě (tak, jak se pohybujete v reálném světě), chytáte pokémony (kteří se vyskytují jen na určitých místech) a na speciálních místech (Gym) trénujete nebo bojujete s ostatními trenéry/hráči. A to je vše, princip hry je vlastně strašně jednoduchý. Právě proto už mu propadly statisíce hráčů po celém světě a nejedná se zdaleka jen o puberťáky.

Jak je možné, že si hra získala takovou popularitu?

Protože přenáší téměř do reality slavný fenomén. Sbírání čehokoli je vždy tahák (vzpomeňte si, co jste v mládí sbírali vy nebo dokonce ještě sbíráte), potkáváte se s ostatními hráči, poměřujete se s nimi a mezi tím nachodíte desítky kilometrů a poznáte i ve svém městě místa, kde jste nikdy nebyli. Navíc, jak už bylo řečeno, princip hry je vlastně primitivní, neumírá se v ní, nikde nemusíte zjišťovat, jak dál…

Co dělat, když tomu dítě propadlo?

Tady samozřejmě nemáme universální radu, každý rodič k výchově přistupuje jinak, nicméně myslíme, že je fajn:

  • Projevit zájem. Nechte si od potomka vysvětlit, jak to funguje. Ať se pochlubí nejlepšími úlovky a svěří, na co se chystá. Nemusíte si hru hned do telefonu instalovat, ale pokud to uděláte, věřte, že můžete na společné procházce zažít spoustu zábavy.
  • Stanovit si pravidla. Třeba, že se pokémoni nikdy nechytají u večeře a u babičky na statku (tak stejně žádní nebudou). Když nebudou zákazy příliš striktní (můžeš si hrát každou sobotu od dvou do půl třetí), uvidíte, že je bude dodržovat.
  • Vědět, kde dítě je. To se samozřejmě netýká jen pokémomů. Domluvte se s ratolestí, že může vyrazit na lov, ale chtějte vědět, kde se bude pohybovat a kdy se vrátí. Případně se může ozvat. Tedy pokud se mu nevybije baterka…
  • Koupit externí baterii. Na první pohled se to může zdát jako zbytečný výdaj, ale aplikace je obrovským žroutem baterky a vsaďte se, že klasický vývoj bez baterie bude – mami, jdu lovit pokémony – sakra dochází mi baterka, ale ještě musím chytit toho Bulbasaura – sakra, vybil se mi telefon a měl jsem být před půl hodinou doma, jak to dám vědět? To se s externím zdrojem nestane a ušetříte si díky němu spoustu šedivých vlasů.
  • Brát to s nadhledem. Ona ta pokémánie zase brzo přejde, nebojte se :).

 

Foto: Matthew Corley / Shutterstock.com