Ideální bydlení pro celý život

Srp 18, 2016 | Bydlení, Životní styl

Češi se oproti jiným státům na světě vymykají v řadě věcí. Jednou z nich je i způsob bydlení, respektive výběru vhodného bytu. Zatímco kdekoliv v cizině je běžné, že svobodný člověk, pár nebo rodina mění nemovitost podle toho, v jaké fázi života se právě nachází, Češi jsou v tomto ohledu zbytečně konzervativní. Tak, jako neradi cestujeme za prací, neradi se i stěhujeme. Přitom každá životní etapa má svá specifika i potřeby. Jaké jsou trendy v zahraničí?

Bydlení pro singles a mladé páry

Mladí lidé na začátku své kariéry, případně celoživotní singles, vyžadují především nezávislost a anonymitu. Tu jim poskytne nejčastěji pronajatý byt nebo malá vlastní garsonka v užším centru velkých měst. Všude je blízko, obchody i bary v pěší vzdálenosti a ruch velkoměsta tak nějak souzní s potřebou zábavy i kulturního vyžití.

Když přijde rodina

S příchodem nového člena do domácnosti se změní nejenom každodenní rytmus, ale také požadavky na klid, bezpečnost i velikost bytu. Je logické, že se mladé rodiny rády stěhují z centra velkých měst na jejich okraj. Do karet jim hraje aktuální developerský boom, který se orientuje především na novostavby. Menší domy, nejčastěji poskládané do bytových komplexů, nabízejí toužebný klid, přírodu na dosah ruky, ale zároveň dostatečnou občanskou vybavenost. Navíc splňují přísné energetické standardy, takže vás bydlení v nich vyjde na zlomek ceny oproti staré zástavbě. V Praze teď roste celá řada zajímavých projektů, jmenujme třeba nové byty na Praze 5 na rozhraní pražského Smíchova a Košířů. Bonusem k bydlení v novostavbě je pravděpodobnost, že mezi sousedy najdete přátele s podobně starými dětmi.

Až děti odrostou

Jakmile děti odrostou a odletí z rodinného hnízda, bývá pro rodiče nemovitost zbytečně velká a náročná na údržbu. Spousta dnešních padesátníků a seniorů hledá menší byt, který by byl pořád v dosahu potřebné infrastruktury, ale zároveň vyhledává bydlení v přírodě. Počítají totiž s hlídáním vnoučat, a ta si ve městě příliš nevyhrají. Výměna většího bytu za menší má kromě praktické stránky věci i příjemný finanční dopad v podobě rezervy na horší časy. A ta se dnes, kdy vlastně není jisté, jak velké důchody se v příštích letech budou vyplácet, určitě hodí.