Opravdu je snídaně nejdůležitější jídlo dne?

Srp 29, 2016 | Jídlo, Životní styl

Na webu nalezneme takřka stovky článků, které říkají, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne a pokud bychom ji vynechali, nemůžeme se snad ani dožít večera. Ale je tomu opravdu tak? Pojďme se společně podívat na několik mýtů a polopravd.

Když se nenasnídám, budu mít brzy hlad a do oběda to nemůžu vydržet

Není to pravda a pokud chcete zhubnout, vynechání snídaně vám k tomu může velmi dobře posloužit. Snídaně, následné trávení a vyplavení inzulínu spustí požadavek těla po dalších kaloriích a dalším přísunu potravy. Mnoho teorií a výzkumů se věnuje vlivu držení půstu na hubnutí a zdraví organismu a právě občasné držení půstu a snížený příjem kalorií napomáhá k rychlejšímu hubnutí a celkovému zlepšení metabolismu. Čímž se dostáváme k dalšímu mýtu.

Když se nenasnídám, nenastartuji tělo a metabolismus

Jak jsme již zmínili, půst nebo nižší frekvence příjmu potravy opravdu nezpomaluje metabolismus. Z výzkumů nejčastěji vychází, že větší vliv na metabolismus má celkový objem kalorií spořádaných za 24 hodin než to, kdy a v jak velkých dávkách je do sebe dostanete. Naopak se dokonce objevuje mnoho teorií tvrdících, že mírné zlepšení metabolismu může vyvolat občasný půst.

Snídaně zlepšuje schopnost soustředit se

Ani toto neplatí. Dokonce výzkumy prokázaly, že i 48 hodinový půst nemá negativní vliv na schopnost soustředit se. Naopak mnoho lidí vynechávajících snídani si pochvaluje zlepšení produktivity a nárůst energie.

A co říct na závěr? Snad jen, vyzkoušejte to! Je potřeba říct, že na každého může mít vynechání snídaně jiný vliv, nicméně je to určitě zajímavá zkušenost a můžeme jedině doporučit ji na nějaký čas vyzkoušet. Vrátit se ke snídaním můžete vždy, ale věříme, že si na ně za čas už ani nevzpomenete.

Zde si můžete prohlédnout některé ze studií: