Jak připravit zahradu na zimu

Zář 21, 2016 | Radíme, Životní styl

Říká se, že veškerou vynaloženou péči před zimou vám zahrada na jaře vrátí. Takže ať už máte opravdu velkou zahradu nebo jen menší plácek u domu, připravili jsme pro vás 7 doporučení, jak ji připravit na zimu.

1. Péče o trávník

Trávníku je třeba věnovat pozornost. Před zimou mu ještě dopřejte poslední sestřih, ale doporučujeme zvýšit u sekačky pojezd a nechat trávník vyšší než obvykle. Nezapomeňte ani na místa, kam se běžně sekačkou nedostanete. K tomuto účelu výborně poslouží nůžky na trávu, se kterými se dostanete i na ta nejhůř dostupná místa. Tam, kde je porost řidší, dosejte semena. Je dobré použít ochranný prostředek proti zimním plísním, a jestliže máte na zahradě kompost, prosejte ho a na trávníku rozhrňte malou, ale rovnoměrnou vrstvu humusu. K ošetření můžete také použít hnojivo s vyváženým množstvím draslíku, hořčíku a menším množství dusíku. Uvidíte, jak se trávník na jaře zazelená.

2. Zryjte záhony

Poté, co jste ze záhonů sklidili všechnu zeleninu, zryjte je. A do země zaryjte i zbytky rostlin a trochu hnoje, aby se živiny v půdě obnovily. Nehnojte ale místa, kde budete sázet mrkev. Neprospívá jí to.

3. Živý plot a dřeviny

Máte na zahradě živý plot nebo jiné okrasné dřeviny? Pozdním sestřihem před zimou odstraníte slabé výhonky a vlastní stříhání živého plotu pak uskutečníte na jaře, optimálně krátce před rašením. Doporučujeme použít kvalitní křovinořez, abyste rostlinám místo omlazovací kůry spíše neublížili.

4. Shrabejte listí

V žádném případě ho nenechávejte ležet. Zahnívající listí je pohroma pro trávník, protože na něm tvoří lysiny a množí se v něm škůdci. Pokud nejsou vaše stromy napadeny nějakou chorobou, je možné jejich listí bez potíží kompostovat. Do jara na kompostu pěkně shnije a budete mít hnojivo. Listy nemocných stromů ale nechte uschnout a spalte. Přidejte i listy ořešáku, ať už jsou zdravé nebo ne. Ty obsahují látky, které nejsou ke kompostování vhodné. Hrabání listí, zvláště pak na velké zahradě, vám usnadní vysavače či foukače listí.

5. Růže

Pěstujete-li růže, ostříhejte je. Díky tomu nezmrznou. Nechte jenom cca pět větviček od kořene, poslední by měla mířit ven. Zahrňte kolem nich bal z hlíny a zakryjte chvojím. Zimu přežijí bez úhony. Nastává také nejlepší doba pro sázení cibulovin (např. narcisů nebo tulipánů). Stále mají dostatek času, aby před zimou pustily kořínky.

6. Jiné květiny

Jestliže máte v záhonech květiny, kterým končí vegetační období, je třeba je před zimou odstranit. V případě trvalek pak vytvořte zimní přikrývku, například z kůry nebo chvojí. Některé citlivější rostliny raději přesuňte do prostor, kde nebudou muset čelit mrazu a mohou v klidu přezimovat. Jde například o begonie.

7. Nezapomeňte na stromy

Odstraňte zbytky přezrálých a shnilých plodů. Stromy podle potřeby prořežte a obalte je před zvěří a vymrznutím. Můžete použít kolem kmene slámu a králičí pletivo s malými oky. Proti okusu zvěří se dají kmeny nabílit. Zahrňte také ke kmenům půdu.