Je lepší káva nebo čaj?

Zář 16, 2016 | Jídlo, Zajímavosti, Životní styl

Určitě to všichni znáte. Vrátíme se po obědě zpět do práce, usedneme k počítačům a za chvíli už se v duchu vidíme radši na gauči než na pracovní židli. Bohužel to většinou zrealizovat nejde. A co teď? Mnoho lidí určitě volí kávu, ale je to to nejlepší? A co si místo ní dát třeba čaj?

Káva

Mnoho lidí volí při prvních náznacích únavy kávu. A často to není jen kvůli samotnému vlivu na únavu, ale dobrá káva také krásně voní a dobře chutná. Tušíte, co se děje s naším tělem, když si dáme šálek, dva či třeba sedm za den?

Káva a v ní obsažená látka kofein nám vlastně nedodají novou energii do žil, jen zamaskují to, že jsme unaveni. A my tak můžeme spokojeně (nebo alespoň ku spokojenosti šéfa) pokračovat v práci.

Kávu, stejně jako takřka vše další, je potřeba pít a využívat s rozumem. Doporučuje se, aby denní dávka kofeinu nepřesáhla cca 300 mg, což jsou zhruba 2-3 šálky kávy. Zároveň se nedoporučuje pít kávu hned po ránu na lačno, což může dlouhodobě napomoci tvorbě žaludečních vředů. Zvýšené množství pití kávy sebou nese i další zdravotní rizika a také se s vyššími dávkami postupně snižuje její účinek.

Ale káva nám může prospět i v jiných ohledech, než v potlačování únavy. A to například před sportem. Tělo se díky lepšímu uvolňování adrenalinu lépe připraví na zátěž, člověk je po kofeinu schopen se lépe koncentrovat a odolávat únavě.

Hodilo by se tedy říci, že káva může být dobrý sluha, ale špatný pán.

Čaj

Čaj může být velmi dobrou alternativou ke kávě i ve chvíli, kdy potřebujeme trochu nakopnout. Má zhruba třetinový až poloviční obsah kofeinu na šálek, ale dá se pít v přiměřeném množství po celý den a navíc vás nedehydratuje jako káva. A jaký čaj tedy pít – černý nebo zelený?

Oba čaje mají stejný původ, ale rozdíl je v jejich zpracování. Mají v sobě podobné množství kofeinu, jen bohužel při způsobu zpracování černého čaje se z čaje vytratí prospěšné látky a vitamíny. Jak je již zmíněno, obsah kofeinu mají podobný, ale ten se odvíjí také od doby louhování a teploty při louhování. Díky tomu má zelený čaj kofeinu trochu méně, jelikož se louhuje kratší dobu a při nižších teplotách. Kofein z pití čaje také nastupuje pomaleji než z kávy.

Závěrem

Čaj je tak zdraví prospěšnější i s ohledem na další prospěšné látky, ovšem pokud potřebujete nutně a akutně „nakopnout“, sáhněte po kávě. Jak se ovšem říká, všeho s mírou.