Kam letos na burčák

Zář 9, 2016 | Jídlo, Zajímavosti, Životní styl

Léto je sice za námi, ale i tak si nemusíme zoufat. Jednak nás pravděpodobně čeká ještě léto babí, kdy nám počasí naposledy před příchodem podzimu předvede teplé počasí, ale hlavně přichází sezóna vína! Vinaři už začali sklízet úrodu ze svých vinic a my se už v září můžeme těšit na takového předskokana toho pravého vína – burčák.

Co to vlastně je? Burčák je částečně zkvašený mošt z hroznů vinné révy, který obsahuje vyvážený a chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin. Je to meziprodukt při výrobě vína a obsah alkoholu se pohybuje mezi 1 – 7 %. Ten pravý tuzemský skvost přichází na scénu začátkem září. Nejprve dozrávají bílé odrůdy a pak během druhé poloviny září mají svou hlavní sezónu modré odrůdy, ze kterých se vyrábí růžový nebo červený burčák.

Burčák obsahuje velké množství vitaminů a kvasinek, které v sobě mají komplex vitaminu B. Jedním z nich je tiamin podporující srdeční činnost. Díky kvasinkám se v něm ukrývají i bílkovinné látky a kyselina pantotenová, která chrání tělo proti onemocnění sliznice a zažívacího ústrojí. Podobným zázrakem je i kyselina nikotinová a nikotinamid, který zabraňuje nervovým a kožním poruchám. O pozitivních čistících účincích na trávicí ústrojí nemluvě, to je stará známá věc.

A kam si letos vyrazit za dobrým burčákem?

Pálavské vinobraní

9. – 11. září v Mikulově

Pálavské vinobraní je tradiční festival vín, gastronomie a kultury s prestižní vinařskou soutěží a exkluzivním uměleckým programem. Součástí programu jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastronomickými specialitami. Jako každý rok proběhne vinobraní o druhém zářijovém víkendu téměř po celém městě Mikulov. Hlavní hvězdou vinobraní bude opět víno v rozmanitých podobách. Celkově se na této velkolepé oslavě vína představí více než 400 vzorků bílých, růžových a červených vín z mikulovské vinařské podoblasti. Prohlídky a řízené degustace čekají i v dalších prostorách zámku a několika místních vinařstvích, v Kapucínské ulici vyroste vinařské městečko se stánky jednotlivých výrobců vína. Po celý víkend bude také u Udírenské věže zámku ke zhlédnutí prezentace klasického zpracování hroznů na ručním mlýnku a pomocí mechanického lisu. Celé tři dny se bude v hlavním sále zámku konat Národní soutěž vín mikulovské vinařské podoblasti s možností veřejné ochutnávky V rámci vinobraní proběhne i Mistrovství ČR v rozeznávání vůní a neodmyslitelnou součástí jsou i tradiční stánky s burčákem.

Valtické dýňobraní

9. – 10. září ve Valticích

Tradiční akce podzimu s atraktivním kulturním programem pro celou rodinu ve Valtickém Podzemí, Valtické dýňobraní, se uskuteční v pátek 9. září od 16 hodin a v sobotu 10. září od 15 hodin. Připraveny jsou stovky dýní různých druhů a tvarů s možností vyřezávání na místě. Hosté budou moci ochutnat vína lednicko-valtického areálu, odrůdové burčáky i krajové a dýňové speciality valtického podzemí. Navštíví tradiční jarmark a připravená je i volba Miss dýňobraní, soutěž o nejchutnější dýňovou polévku, soutěže pro děti i tajemný večer se stovkami zapálených vyřezaných dýní. To vše nabídne podzemní zážitková vinařská turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů. Hosté se mohou těšit i na velkolepý dýňový ohňostroj, který propukne přímo nad hlavami diváků.

Štěpánovské vinobraní

10. září ve Štěpánově

Štěpánovské vinobraní proběhne v sobotu 10. září od 15 hodin v sokolovně obce Štěpánov. Připravena je ochutnávka více než 70 vzorků vín, burčák a pro pobavení množství vinařských soutěží. Dokonalou atmosféru jihomoravského koštu dokreslí cimbálová muzika Hudci z Kyjova. Celý den bude završen tombolou o vinařské ceny.

Modré Hory

10. září ve Velkých Pavlovicích

Putování za burčákem po Modrých Horách proběhne v sobotu 10. září ve Velkých Pavlovicích. Modrohorské obce Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Kobylí a Vrbice zvou všechny milovníky vína a vinařské turistiky na 9. ročník podzimního putování mezi vinohrady a sklípky. Na programu jsou ochutnávky vynikajících vín a burčáků. Putování je vhodné pro cyklisty i pro pěší. Oficiální start je v 9 hodin.

Moravská Nová Ves

10. září v Moravské Nové Vsi

Ochutnávka vín odrůdy Cabernet Moravia proběhne v rámci slavnostního vinobraní v sobotu 10. září od 14 do 20 hodin ve sklepní uličce Výmol a Zátiší v Moravské Nové Vsi. Pro všechny návštěvníky je připraven bohatý kulturní program, krojovaný průvod obcí a v mnoha otevřených sklepech pravý burčák, víno a krajové občerstvení.

Strážnické vinobraní

10. září ve Strážnici

Strážnické vinobraní je celodenní vinařská slavnost města Strážnice, která proběhne v sobotu 10. září. Návštěvníci se mohou těšit na jarmark tradičních i gastronomických výrobků, vinařský koutek pro děti, krojovaný průvod, humorné vystoupení folklorních souborů a skupin, cimbálové muziky ve víchách a košt vynikajících burčáků a vín.

Trojské vinobraní

10. září v Praze – Troji

Trojské vinobraní, tradiční slavnost dobrého vína a burčáku, se uskuteční v barokních zahradách Trojského zámku v Praze v sobotu 10. září od 11 do 20 hodin.

Znojemské vinobraní

16. – 18. září ve Znojmě

Znojemské historické vinobraní, největší svátek vína v Čechách, proběhne o víkendu 16. až 18. září v městské památkové rezervaci ve Znojmě. Návštěvníky čeká velkolepá historická slavnost, rytířské turnaje, historické tržnice s ukázkami řemesel, vojenská ležení, ulička chudiny a bohatý kulturní program, který proběhne na 10 scénách. Dominantou vinobraní bude slavnostní historický průvod městem s králem Janem Lucemburským s chotí a jejich dvořany. Slavnosti samozřejmě nabídnou ochutnávky vynikajících vín a burčáku.

Bzenecké vinobraní

16. – 17. září v Bzenci

Bzenecké krojované vinobraní proběhne ve dnech 16. a 17. září na náměstí Svobody v Bzenci. Tato vinařská slavnost je oslavou vína a lidí, kteří jej vyrábí, ať už pro radost, zálibu nebo prodej. Návštěvník zde má možnost seznámit se s historickými tradicemi předků, shlédnout mnohé pestré kroje Slovácka a slyšet všudypřítomnou lidovou muziku hudců. Samozřejmostí je ochutnávka vín a burčáků ve sklepeních a víchách a chybět nebude ani tradiční jarmark.

Mělnické vinobraní

16. – 18. září v Mělníku

Tradiční třídenní slavnosti vína, se uskuteční o víkendu 16. – 18. září v historickém centru města Mělník. Mělnické vinobraní nabízí atmosféru tradičních slavností vína a krásného historického města na soutoku Labe a Vltavy. V průběhu slavností je pro hosty připravený bohatý program na čtyřech scénách, řemeslný jarmark a řada dalších zážitků. Pro rodiny s dětmi je připravena dětská scéna s bohatým hudebním i divadelním programem a výtvarnými dílnami. Sobotní večer zpestří ohňostroj, který bude opět tečkou za vyvrcholením sobotního programu, jímž je tradiční průvod Karla IV. Po tři dny si mohou hosté vychutnávat víno i burčák vyhlášených mělnických vinařství i vinařství z regionu a oblíbené gastronomické speciality. U stánků v ulicích historického centra budou ke zhlédnutí rukodělné výrobky a ukázky řemesel.

Burčákové putování v Miloticích

24. – 25. září v Miloticích

Burčákové putování proběhne o víkendu 24. – 25. září v Miloticích. Akce s názvem Eště vínko nevykyslo představí barvy, vůně a chutě babího léta ve čtyřech vinařských areálech obcí mikroregionu Nový Dvůr. Své sklepy otevře více než dvacítka novodvorských hospodářů a nabídne návštěvníkům ochutnávku burčáku ze všech raných odrůd i jiskrná vína ročníku 2015. Se svými oblíbenými vinaři se mohou zájemci setkat i na nedělním Trhu místních produktů v podmanivém areálu státního zámku v Miloticích. Nedělní Trh je přehlídkou dovednosti řemeslníků, kulinářů a vinařů ze všech obcí Nového Dvora.

Burčákové slavnosti v Hustopečích

29. září – 1. říjen v Hustopečích

Burčákové slavnosti, třídenní oslavy sladkého bouřlivého moku, které provází nezaměnitelná dávka humoru a recese se uskuteční o víkendu 29. září až 1. října na Dukelském náměstí v Hustopečích. Hosté zde kromě ochutnávek burčáků a vín naleznou i odpovědi na řadu otázek týkajících se vinařských tradic. Co je to horenská rada, burčáková policie, pozemní vojsko, Burčáková unie nebo jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Jako každý rok tato nevšední akce návštěvníky polapí i unikátním historickým duchem slavností a nezapomenutelnou atmosférou.