Kdy a jak přezout na zimní pneumatiky

Zář 20, 2016 | Životní styl

Zima tu bude co nevidět a s ní i povinnost vyměnit letní pneumatiky svých vozů za zimní. Ale jak na to, když po ruce není žádný muž, s desítkami moudrých a zcela jistě nezbytných rad? Pomůžeme vám s orientací v současné nabídce a výběrem toho nejlepšího obutí pěkně z pohodlí domova a bez „přechytralých“ mužů.

Čím začít?

Určitě je dobré vědět, že povinnost zimních pneumatik začíná k 1. 11. a končí posledním březnovým dnem. S výjimkami při teplém počasí, ale na to se určitě nevyplatí spoléhat. Zákon ještě udává, jak hluboký musí být vzorek pneumatik, tzv. dezén. U zimních pneumatik to jsou 4 milimetry. Tato informace je pro vás ale důležitější ve chvíli, kdy používáte pneumatiky již několikátou zimu po sobě a přemýšlíte, jestli jsou ještě dostatečně kvalitní.

Pneumatiky se pochopitelně vyrábí v mnoha různých typech a velikostech a my si tak musíme hned na úvod zjistit, jaké rozměry pneumatik budeme vlastně potřebovat. To se dá v zásadě dvěma způsoby, buď vyčíst přímo z pneumatiky nebo z technického průkazu vašeho vozu. Většinou zde uvidíme údaje podobné těmto – 195/55 R 15. Dvojčíslo na začátku určuje šířku a výšku pneumatiky v milimetrech, písmeno „R“ typ pneumatiky a číslovka „15“ velikost ráfku v palcích. Pokud už před vámi někdo v minulosti kola měnil, doporučujeme si tyto informace vyhledat spíše v „techničáku“. Někdo před námi mohl omylem koupit nepatrně  jiný rozměr než doporučovaný. To může například zvýšit spotřebu vozu, ale především by se to nemuselo líbit Policii ČR, případně pracovníkům při technické kontrole.

Co nás může zajímat dále?

Bezesporu zajímavou informací je vliv vybraných pneumatik na spotřebu paliva. Tuto informaci a také hodnocení přilnavosti za mokra a hlučnost pneumatiky naleznete vždy na EU štítku pneumatik, podobných například těm na pračkách a dalších spotřebičích. Písmeno „A“ či číslo „1“ vždy značí nejlepší hodnotu.

Naše doporučení na závěr

Teď se již vyznáme v označení pneumatik a můžeme se vrhnout na výběr konkrétních pneumatik. Další důležitá věc je samotný vzorek pneumatik. Určuje totiž životnost pneumatik, spotřebu paliva či to, jak dobře auto pojede na mokré vozovce. Poslední zimy většinou bývají mírnější a často jezdíme po vodě a ne po sněhu, takže i to je pro výběr důležité.

Jako první doporučujeme pneumatiky Barum Polaris 3. Jedná se o skvělé pneumatiky pro ekonomickou jízdu. Díky svému dezénu jsou vhodné jak na sníh i do mokra, jsou přívětivé ke spotřebě paliva a jejich cena je víc než příznivá. V ČR patří mezi nejprodávanější pneumatiky.

Do tužších zim a na náledí doporučujeme pneumatiky Continental ContiWinterContact TS 850, které se chovají skvěle právě na ledu. I díky velmi dobré životnosti a cestovnímu komfortu se jedná o skvělou volbu pro vozy střední třídy, kam patří například Škoda Superb.

Ideální pneumatikou do našich luhů a hájů se zdá být Nokian WR D4. Především proto, že se velmi dobře chová jak na mokré, tak sněhem pokryté vozovce. V různých testech navíc dostává ocenění za skvělé brždění na vlhké silnici. Pokud tedy nehledáte pneumatiku do Alp (kde vás ale také podrží – Nokiany jsou totiž vyvíjeny ve Finsku za polárním kruhem), ale především pro jízdu po našich městech, můžeme ji doporučit.

Ideální pneumatiky do města pak zastupuje Michelin ALPIN 5. Ta ze zimních pneumatik vykazuje dobré jízdní vlastnosti také na suchých vozovkách a především zazáří na všech městských površích – suchých, mokrých i zasněžených. A když uvážíte mírné zimy posledních let, může být zajímavou volbou.

A jako pátý tip doporučíme spolehlivou a především cenově velmi dostupnou pneumatiku Kormoran SNOWPRO B2. Jedná se o kvalitní značkovou pneumatiku, která vás na sněhu rozhodně nenechá ve štychu a vzhledem k tomu, že patří mezi levnější a zároveň velmi přívětivé ke spotřebě, zbude vám po nákupu třeba i na nové zimní boty.